Aceto balsamico, odnosno balzamični ocat proizvodi se tako da se sirup dobiven ukuhavanjem mošta dodaje ostalome moštu, fermentira i njeguje 10 do 12 godina u drvenim bačvama, katkad čak od 30 do 50 godina. Smatra se delikatesom te ima zaštićeno geografsko podrijetlo.
Suvremene inačice pripremaju se na brzinu, uz dodatak karamela, klinčića i cimeta, no gastronomi ih ne smatraju pravim balzamičnim octom.
Aceto balsamico se slaže s brojnim namirnicama
Aceto balsamico odlično se slaže s brojnim namirnicama. Najčešće se koristi za pripremanje raznih salatnih preljeva i marinada te profinjenih umaka. Prikladan je čak i za voćne salate - nekoliko kapi na jagodama, malinama ili breskvama s dodatkom šećera istaknut će aromu voća.
Jedan od najjednostavnijih načina da, baš poput Talijana koji su ga smislili, uživaš u balzamičnom octu jest taj da njime pokapaš komade razlomljenog parmezana i nakon što odstoji 15-ak minuta, dovoljno da sir upije okus, poslužiš ga s domaćim kruhom i vinom.
Aceto balsamico izvrstan je u kombinaciji s mesom
Ovaj slatkasti ocat izvrstan je u kombinaciji s mesom. Tako odreske možeš poslužiti s bogatim umakom na bazi crvenog vina, aceta balsamica, luka i maslaca, a pečenu piletinu preliti umakom od pečenja u kojem ste propirjali luk, češnjak i aceto balsamico.
Dodaš li mu maslac, možeš na njemu glazirati mrkvu, uz dodatak pilećeg temeljca glaziraj i patku, a kombinacija sa šećerom, senfom i maslacem poslužit će za glaziranje šunke tijekom pečenja.