Vjerojatno ju koristiš svaki dan, više puta dnevno ako nemaš perilicu posuđa, ali možeš li sa sigurnošću tvrditi da je kuhinjska spužvica za pranje suđa kojom pereš prljavo posuđe sigurna? Studija iz 2017. kaže da vjerojatno nije.
Znanstvenici u Njemačkoj otkrili su da bakterije ostaju na spužvi čak i ako ju svakodnevno čistiš u kipućoj vodi. Dalje su sugerirali da bismo svi trebali mijenjati spužvice za pranje suđa svaki tjedan, čak i češće ako se posuđe pere tri ili više puta na dan te ovisno o količini.
Kako očistiti spužvicu za pranje suđa
Iako studija pokazuje da čišćenje spužvice ne pomaže kada su u pitanju sve vrste bakterija, ono može samo pomoći u ubijanju velike većine.
Najbolji način da očistiš spužvicu i minimiziraš broj klica je njeno svakodnevno pranje u vrućoj sapunici, a zatim ju mokru valja staviti u mikrovalnu pećnicu na 2 minute.Obrati pozornost jer neke spužvice znaju biti napravljene od plastičnih materijala.
Da spriječiš nered u mikrovalnoj, ispod mokre spužvice stavi tanjurić ili papirnati ručnik kao prevenciju. Istraživanje kaže da će, nakon 2 minute u mikrovalnoj, više od 99 posto bakterija sa spužvice za pranje suđa - nestati.
Spužvica se može dezinficirati i u perilici
Ako nemaš mikrovalnu pećnicu, spužvicu za pranje suđa možeš očistiti i tako da ju staviš u perilicu posuđa zajedno sa suđem.
Alternativno, ako nemaš niti perilicu, niti mikrovalnu pećnicu, spužvicu možeš namočiti na jednu minutu u otopini 1/2 žličice koncentriranog izbjeljivača te litre tople vode. No čak i ako to radiš, spužvicu bi valjalo mijenjati svakih 7 do 10 dana.
I alkoholni ocat je odlična opcija
Još jednostavniji način jest da spužvicu preko noći umočiš u alkoholni ocat te ju drugo jutro ispereš vrućom vodom.
Bilo kako bilo, pobrini se da, ako do sada nisi, u budućnosti spužvicu za pranje suđa mijenjaš na vrijeme jer se jedino tako mogu spriječiti moguće tegobe uzrokovane bakterijama sa spužvice.