Kad kuhaš, na primjer, juhu od bundeve, pa u receptu naletiš na – prehrambeni kvasac – što ti prođe kroz glavu? Da, nešto u stilu „što kvasac ima raditi u juhi?!“, ne sumnjamo. Čim je nešto „kvasac“, tom nije mjesto u juhi. Kad kiflice budu na redu, posegnut ćeš za kvascem.
No, ovo je neki sasvim drugi kvasac i nema veze s onim koji diže tijesta i čini ih rahlima. I da, koristi se upravo s ciljem da obogati okus nekih jela i poboljša hranjivost. Prehrambeni kvasac zapravo su deaktivirane stanice kvasca, gljivice Saccharomyces cerevisiae koje se uzgajaju na melasi šećerne repice ili trske. To je isti rod kvasca koji se upotrebljava za dizanje tijesta, ali je u prehrambenom kvascu on deaktiviran, odnosno suši se kako bi se iz njega dobile hranjive tvari. Osušeni prehrambeni kvasac se mrvi u ljuskice, odnosno pahuljice, te se takav dodaje u hranu.
Zašto trebaš prehrambeni kvasac
Odgovor na ovo pitanje je jednostavan: zato što je krcat vitaminima i mineralima, vlaknima i proteinima. Ono što dodatni plus kod prehrambenog kvasca je činjenica da sadrži prirodne vitamine B kompleksa, koji su dragocjeni upravo u tom prirodnom obliku. No, osim B vitamina, prehrambeni kvasac ima puno selena, folne kiseline i cinka. Bogat je hranjivim tvarima, ali istovremeno nema puno kalorija. Sastoji se od proteina, ali nema šećere. Idealno, zar ne?
Sigurno se sad pitaš zašto ga ne koristiš? Uvijek je pravi trenutak za početi unositi nešto korisno u organizam. Ono što je definitivno zahvalno jest to što se može kombinirati s uistinu brojnim jelima, uglavnom slanim. Najbolje se voditi idejom da ga možeš koristiti svugdje gdje se koristi ribani sir ili parmezan. Dakle, možeš ga naribati na salatu, posuti njime pečeno povrće, tjesteninu ili rižu.
Kako ga koristiti u prehrani?
Imamo za tebe još jedan specijalitet na kojem ćeš nam zahvaliti! Dobro, pretjerali smo, ne radi se o specijalitetu, ali zamisli ovo: kokice posute sirom – osim što to nije topljeni „ne baš najzdraviji“ sir, nego izrazito koristan prehrambeni kvasac. Da, možeš ga posuti po tek pečenim kokicama i okusiti novu dimenziju okusa. Imamo i bonus! Ovaj dodatak kokicama je sam po sebi slankastog okusa, ali ne sadrži natrij.
Zbog svoje sličnosti sa sirom često se koristi u vegetarijanskoj kuhinji upravo kao zamjena za sir životinjskog porijekla. Možeš ga koristiti u sendvičima, punjenjima za tortilje, kajgani, pire krumpiru…
Već stavljaš na popis za kupovinu? Podržavamo! Jedino na što možeš pripaziti kad kupuješ jest ima li možda prehrambeni kvasac dodani sintetički vitamin B, jer neki proizvođači to dodaju. Nije ništa strašno, ali sam po sebi sadrži vitamine B kompleksa, pa je sintetički suvišan.