Halloween je pred vratima, što znači da vjerojatno tražiš kostim i planiraš jelovnik za strašnu zabavu. Vjerojatno ćeš izrezbariti barem jednu bundevu, a taj proces zahtijeva malo pripreme. Najprije trebaš odabrati pravu bundevu, osmisliti zabavan dizajn, a najvažnije od svega – odlučiti što učiniti sa svim tim sjemenkama.
Tostirane bundevine sjemenke savršena su grickalica. Bez obzira na to čime ćeš ih začiniti, cimetom i šećerom, ružmarinom ili parmezanom, teško je stati na samo jednoj šaci.
Pretjerivanje s ovim grickalicama česta je pojava nakon rezbarenja bundeve, ali je li to ujedno i zdravo? Istražili smo što misle dijetetičari i nutricionisti kako bismo razjasnili sve što trebaš znati o sjemenkama bundeve. Tako ćeš sljedeći put kada odlučiš grickati znati kako one mogu pridonijeti zdravoj prehrani.
Nutritivne prednosti
Sjemenke bundeve, kao i mnoge druge vrste sjemenki, sadrže puno hranjivih tvari u malom pakiranju. Iako su sitne, izrazito su hranjive. Bogate su bjelančevinama, zdravim mastima i esencijalnim mineralima. U jednoj porciji od oko 28 grama možeš dobiti između 7 i 8 grama biljnih bjelančevina. Osim toga, obiluju mikronutrijentima koji podržavaju važne tjelesne funkcije.
Magnezij je jedan od ključnih minerala u ovim malim sjemenkama, a mnogima nedostaje u svakodnevnoj prehrani. Unosom dovoljno magnezija možeš imati više energije, poboljšati san, stabilizirati raspoloženje i mentalno zdravlje te ubrzati metabolizam.
Također, sjemenke bundeve sadrže značajne količine cinka, koji podržava imunološki sustav, regulira razinu inzulina i može pomoći u smanjenju lučenja sebuma, što je korisno za borbu protiv akni.
Zdravstveni rizici ako pretjeraš s bundevinim sjemenkama
Iako bundevine sjemenke nude mnogo toga dobrog za tvoju prehranu, ne znači da bi trebao pojesti cijelu vrećicu odjednom. Jedna porcija od oko 28 grama, što je otprilike četvrtina šalice, sadrži oko 160 kalorija. Velik dio tih kalorija dolazi iz masnoće, što može dovesti do probavnih tegoba ili želučanih problema, osobito kod ljudi koji imaju poteškoća s apsorpcijom masti.
Još jedan važan faktor su vlakna, osobito ako pečeš sjemenke kod kuće s ljuskama. Ljuskaste sjemenke sadrže gotovo tri puta više vlakana – 5,2 grama po porciji, u usporedbi s 1,8 grama u oljuštenim sjemenkama.
Vlakna su odlična za probavu, ali nagli porast unosa vlakana može izazvati nadutost ili zatvor, pogotovo ako na njih nisi naviknut.
Umjereno sa soljenjem
Za kraj, pripazi na količinu soli ako kupuješ već pečene sjemenke. Soljeni proizvodi mogu imati visok sadržaj natrija, što je posebno važno za osobe s visokim krvnim tlakom ili one koji trebaju smanjiti unos soli.
Isprobaj ove recepte s bučinim sjemenkama...