Bučine sjemenke savršena su grickalica, koja se može iskoristiti i kao hrskavi dodatak salatama i juhama, kao krusta za meso ili ih možeš jednostavno poslužiti u zdjelici. Odlična su dekoracija, a i okus im je sjajan!
No nakon mukotrpnog čišćenja i rezanja bundeve više ti se ne da toliko ni baviti sjemenkama, njihovom pripremom, tostiranjem na tavici… kako bi se mogle sačuvati za kasnije ii odmah upotrijebiti. No isplati se, jer domaće bučine sjemenke su najbolje, a mi imamo odlično rješenje kako si olakšati taj dugotrajan i naporan zadatak.
Zašto je naša metoda tostiranja bučinih sjemenki bolja?
Naša je metoda bolja i zato što ne moraš dežurati nad sjemenkama, stalno ih miješati i paziti da ne zagore. Da, i pećnica je dobra ideja jer se sjemenke dobro zapeku, dobiju odličan okus, no postupak u pećnici zbilja traje i traje.
I zato ti predlažemo da si skratiš muke, izbjegneš mučenje s tavicom ili čekanje da pećnica odradi posao, i bučine sjemenke tostiraš u – mikrovalnoj pećnici. Neće ti trebati puno toga – malo ulja, začina i samo nekoliko minuta koliko traje postupak tostiranja bučinih sjemenki u mikrovalnoj pećnici.
Za početak, sjemenke treba dobro očistiti prije tostiranja – treba ukloniti meso od bundeve i dobro oprati sjemenke. Dobro ih je na neko vrijeme namočiti u zdjelici punoj vode te vaditi iz vode kad počnu plutati na površini.
Nakon što očistiš sjemenke, trebaš ih dobro osušiti kako bi se mogle dobro tostirati sa svih strana. Prije nego što ih staviš u mikrovalnu, sjemenke trebaš dobro obložiti nekim biljnim uljem neutralnog okusa. To će pomoći da dobiješ tamniju boju, ali i robustan okus koji se inače dobiva procesom polaganom tostiranja.
A što ako bučine sjemenke ubaciš u limunov sok?
Umjesto u ulje, sjemenke možeš ubaciti i u limunov sok za kiseliji okus. Ovo je idealan trenutak da začiniš sjemenke prema ukusu i nakon toga možeš ih ubaciti u mikrovalnu.
Prvo tostiraj sjemenke u mikrovalnoj 2 minute na najjačoj snazi. Nakon toga provjeri sjemenke, pa ih prema potrebi tostiraj još minutu pa ponovno provjeri. Ako treba tostiraj ih još minutu, odnosno minutu po minutu, sve dok ne dobiju zlatno smeđu boju.
I to je sva mudrost. U samo nekoliko minuta dobit ćeš odlične hrskave sjemenke.
Ako se uspiješ suzdržati da ih odmah sve ne pojedeš, sačuvaj ih za sljedeće kuhanje – za juhu od bundeve, salatu, sotirano povrće… Također, od tostiranih bundevinih sjemenki možeš napraviti i odličnu koricu za pečenog lososa.
Isprobaj i ove recepte u kojima možeš iskoristiti tostirane bučine sjemenke...