Nema ništa gore nego slučajno prekuhati obrok ili izvaditi povrće iz smočnice i shvatiti da je uvelo. Ili kada kuhamo tjesteninu i shvatimo da se sljepila.
Prepečeno meso je suho i bezukusno, čak i ako je dobro začinjeno. Prekuhano povrće je kašasto ili suho, ponekad oboje u isto vrijeme! Uz sve to, prekuhanu hranu teže je probaviti nego hranu koja je pravilno pripremljena. Hranjive tvari, posebno u povrću, također se gube u procesu kuhanja.
Prva pomisao nam je kako sve moramo baciti. No postoji nekoliko stvari koje možemo učiniti kako bismo umanjili razočaranje. Trik je u tome da sve treba kuhati na najbolji mogući način kako bi se postigla prava ravnoteža između osiguravanja optimalnih hranjivih tvari i završetka ukusnim obrokom.
No čak i ako napravimo koji krivi korak, nije sve uzalud jer uz nekoliko trikova možemo spasiti baš svako jelo.
1. Ljepljiva tjestenina
Čim primijetiš da se tjestenina prekuhala brže-bolje je pomiješaj s umakom ili prelij hladnom vodom u koju treba dodati 2 žlice maslinova ulja pa je oprezno počni razdvajati. Ekstra savjet za ubuduće: prije nego ocijediš tjesteninu, odvoji malo vode u kojoj se kuhala pa je nakon cijeđenja ponovno dodaj tjestenini.
2. Prekuhano jelo
Ako pripremaš povrće i primijetiš da se prekuhalo, od njega možeš tada napraviti jako ukusni pire. Odlij vodu u kojoj se povrće kuhalo, usitni ga i postupno mu dodaj vrhnje sve dok ne dobiješ željenu gustoću. Jelo će biti još ukusnije ako vrhnje prvo istučeš i potom ga umiješaš u povrće. Na kraju dodaj i nekoliko kapi limunova soka koje će ukloniti eventualni okus prekuhanog povrća.
3. Uvelo povrće
Bilo da je riječ o uvelom radiču, rotkvici, blitvi ili salati, ledena voda čini čuda! Uvenulo povrće stavi u zdjelu s vodom u kojoj je puno kockica leda, zatim umiješaj po jednu žličicu soli i octa (pazi, nikako ne aceto balsamico) pa zdjelu na sat ili dva odloži u hladnjak.