Japanska tradicionalna hrana simbol je predanosti, posvećenosti detaljima i dugovječnosti zbog čega se tradicionalna japanska kuhinja, „Washoku“, nalazi na UNESCO-voj listi zaštićene kulturne baštine. Radi se o društvenom dobru zasnovanom na sklopu vještina, znanja, prakse i tradicije povezanih s proizvodnjom, obradom, pripremom i konzumacijom hrane.
„Washoku“, blisko je povezan s respektom prema prirodi i održivom korištenju prirodnih resursa, čije su vrijednosti i danas u živoj svakodnevnoj primjeni. Obiteljski vođena kompanija Muso, izrasla iz makrobiotičke tradicije, predstavlja fascinantni svijet tradicionalne japanske hrane prema makrobiotičkim principima kroz suradnju s obiteljskim gospodarstvima i lokalnim uzgajivačima.
Sve tradicionalne namirnice uzgajaju se prema najvišim standardima ekološke proizvodnje, čuvajući znanja koje se generacijama prenose s koljena na koljeno. Fascinantna je činjenica da se iste recepture i način proizvodnje, primjerice Okinawa Factor miso paste, čuvaju već 680 godina, a tradicionalni proizvodi poput misoa, tamarija i algi predstavljaju svijet malih japanskih sredina gdje se još zadržala minuciozna manufaktura koja odiše posvećenošću i cjelovitim pristupom.
Predstavnice japanske makrobiotike Miyuki i Fumi pripremale su poznata japanska jela poput miso juhe i sushija, a desertom od sojinog napitka i matcha preljeva oduševile sve prisutne. Među brojnim zanimljivostima, saznali smo i da za bolji umami miso juhe, povrće preporučuju ostaviti preko noći u temeljcu, a motanje sushija nikad nam nije izgledalo jednostavnije.
Kod sushija pazite da koristite smeđu integralnu rižu i na vrhu svakako ostavite 2 do 3 centimetra kako bi ga lakše smotali. Miyuki i Fumi preporučuju da za puniji okus sushiju dodate mrkvu i avokado, a nož dobro naoštrite prije rezanja kolutića.
Washoku tradicija dostupna i u Hrvatskoj
Brand Okinawa Factor podržava Washoku vrijednosti te se kupcima u Hrvatskoj nudi zaista najbolje od tradicionalnih japanskih namirnica (miso, shoyu, zeleni čaj, udon tjestenina…) uzgojenih i prerađenih upravo prema sačuvanim tradicijama. U njihovoj se proizvodnji ne koriste nikakvi aditivi te sam proces dobivanja proizvoda traje čak i do nekoliko godina. Često se u procesu proizvodnje slijedi ciklus izmijene svih godišnjih doba jer se smatra da upravo ovaj krug izmijene energije u prirodi pomaže da se iz početne namirnice, djelovanjem prirodnih enzima, proizvede živa hrana s najvećom mogućom hranjivom vrijednošću.
Upravo u vrijeme visoke tehnološke obrade hrane, gdje je cilj proizvesti velike volumene hrane što brže i sa što manje utjecaja iz prirode, ovi su proizvodi nužni za održavanje zdravlja i sklad našeg tijela s promjenama u prirodi. Njihova široka primjena u kuhinji te visoka nutritivna vrijednost i blagodati koje pružaju našem zdravlju, donijeli su im status japanske superhrane. Ime branda Okinawa Factor asocira na poznatu dugovječnost Japanaca s otoka Okinawe, koju uvelike duguju upravo svojoj uravntoteženoj tradicionalnoj prehrani.
Sedam supernamirnica japanske kuhinje
Miso - fermentirana pasta od soje
Umeboshi - vrsta marelice koja se više od 2000 godina u medicini koristi za jačanje želuca i crijeva.
Tamari umak - izrađen je od čiste soje, vode i morske soli bez dodatka pšenice stoga predstavlja bezglutenski proizvod
Shoyu - tradicionalni japanski začin slanog okusa, pripravljen od soje i pšenice. Koristi se svakodnevno u japanskoj kuhinji za začinavanje jela.
Kuzu - super biljka iz porodice mahunarki koja se upotrebljava za zgušnjavanje variva, umaka, preljeva kao i za pripravljanje toplog napitka.
Alge - bogatije su mineralima od bilo koje druge vrste namirnica i odlični čistaći organizma.
Matcha - japanski premium zeleni čaj u prahu kakav se stoljećima koristi u japanskim čajnim ceremonijama. Potiče metabolizam i brže sagorijevanje masnoća pa ne čudi što je upravo matcha najpopularniji nutricionistički trend u 2016. godini.
Recepte japanskih specijaliteta očekujte uskoro!