Jednostavno ih volim. I to na sve načine. Od najjednostavnije salate od divljih šparoga s kuhanim jajima, preko slasnih pita i složenaca, sve do finih tjestenina i rižota.
Šparoga je biljka iz porodice ljiljana koja raste samoniklo, ali se također i vrlo uspješno uzgaja, pa se u mnogim zemljama nalazi na vrhu gastronomske scene i služi na mnoge načine kao delikatesa. Osim što je delikatesa, šparoga je vrlo ljekovita. Veoma je bogata mineralnim tvarima i vitaminima. Najbogatija je kalijem, zatim fosforom, sumporom, kalcijem i magnezijem, ali u sebi ima i željeza, bakra, cinka, fluora i joda.
Ali vratimo se mi na njenu gastronomsku ljepotu. Danas vam donosim recept upravo za rižoto, i to pravi proljetni rižoto s divljim šparogama, limunom i dimljenim lososom. Ako niste ljubitelj lososa ili ga ne možete nabaviti, ne brinite – samo preskočite ovu namirnicu i nastavite dalje po receptu. Dobit ćete fini, kremasti rižoto u kojem ćete uživati svim čulima. Još ako uz njega poslužite čašu dobro rashlađenog bijelog vina, bit će to obrok za pamćenje koji, naravno, treba što prije ponoviti. Točnije, uhvatiti sezonu divljih šparoga koja upravo traje i uživati u njima.
SASTOJCI:
- 300 g riže arborio
- 200 g divljih šparoga (veći stručak)
- 100 g dimljenog lososa (ili dimljene pastrve)
- 100 ml bijelog vina
- 2 ljutike (ili jedna manja glavica luka)
- 1 režanj češnjaka
- 1 mala chilli papričica (peperoncino)
- korica od ¼ limuna (nešpricanog)
- jedna velika žlica limunovog soka
- 50 g maslaca (za rižu) + 50 g maslaca za vodu u kojoj se blanširaju šparoge
- 750 ml vode
- 50 g tvrdog ribanog sira (parmezan, grana padano ili bilo koji ribanac)
POSTUPAK PRIPREME:
- Šparoge izlomite na manje dijelove i to tako da ih lomite do onog dijela stabljike do kojeg lagano pucaju. Sačuvajte donje, tvrđe dijelove šparoga jer će vam trebati za temeljac.
- Zakuhajte 750 ml vode u koju ste dodali 50 g maslaca, prstohvat soli i prstohvat šećera te u zaključaloj vodi blanširajte izlomljene šparoge jedno 5 minuta. Šupljikavom žlicom ih izvadite van, a u vodu ubacite ostale tvrde dijelove i pustite da se kuhaju jedno 10-15 minuta, dok vi pripremite ostale sastojke za rižoto. (blanširanjem/kuhanjem šparoga na ovaj način se gubi njihova prirodna gorčina)
- Na sitno izrežite ljutiku ili luk. Zagrijte maslinovo ulje, aromatizirajte ga par minuta jednom chilli papričicom i jednim režnjem češnjaka koji ste prerezali po pola. Kad češnjak počinje dobijati zlatnu boju, izvadite ga van. U ovom trenutku možete izvaditi i chilli papričicu, ako ne želite pikatnu aromu. Ja je obično ostavim do samog kraja jer volimo ljuti "štih“ koji uz papričicu dobije rižoto.
- Na ulje ubacite sitno rezanu ljutiku (ili luk) te ga pirjajte dok ne postane staklast i skroz ne uvene. Nakon toga dodajte blanširane šparoge i sotirajte ih jedno 5 minuta, potom dodajte rižu pa i nju sotirajte par minuta, dok ne postane lagano prozirna pa u sve dodajte bijelo vino. Pirjajte dok vino ne ispari.
- U međuvremenu napravite temeljac od ostatka tvrdih dijelova šparoga: usitnite ih (zajedno s vodom u kojoj su se kuhale) štapnim mikserom pa sve procjedite kroz fino cjedilo kako biste dobili lijepi zeleni temeljac i odvojili drvenaste, vlaknaste dijelove. Ovako dobiveni temeljac vratite na laganu vatru da vrije te njime zalijevajte rižoto.
- Kad je vino isparilo, krenite zalijevati temeljcem. Temeljac dodavajte polako, s vremena na vrijeme, kako ga riža upija. Zalijevajte dok ne potrošite sav temeljac, odnosno, dok se riža ne skuha „al dente“. Rižu kuhajte prema naputku na pakiranju (obično je to od 15-20 minuta, ovisno o tipu riže koju koristite).
- 5 minuta prije kraja kuhanja dodajte na trakice rezani dimljeni losos (ili dimljenu pastrvu), naribanu koricu limuna, jednu veliku žlicu soka od limuna, malo svježe mljevenog papra i malo soli. Pripazite na sol jer je losos sam po sebi slan. Dobro izmiješajte kako bi se svi sastojci proželi. Nakon 5 minuta, kad je rižoto kuhan, ugasite vatru, dodajte na kockice narezan maslac i svježe ribani sir, promiješajte i poklopite. Pustite da odstoji jedno 5 minuta i poslužite.
Sandru možete pratiti i na njenom blogu O slanom & slatkom: o svemu i Facebook stranici.