No, ova tehnika rezanja često je savršen odabir za pripremu dekoracija kod prezentacije tanjura. Obzirom da su ovake rezane namirnice izrezane na jednake dijelove, njihova je termička obrada ravnomjerna a finalno jelo time i ukusnije. Pitali smo chefa Branka Ognjenovića da nam kaže kako se reže julienne povrće.
"Oštrim nožem svježe povrće režite na duljinu 6 do 7 cm i debljine 2mm. Zatim slažite krišku jednu na drugu te opet režite po dužini na tanke jednake štapiće širine 1 do 2 mm. Ova tehnika rezanja najviše se koristi za povrće poput mrkve, celera, peršina, poriluka i voća poput jabuke", objasnio nam je Branko.
Povrće i voće izrezano na tanke trakice možete koristiti za stir-fry pripreme jela, salate, deserte isl. Ova tehnika rezanja čak se primjenjuje i na mesu i ribi, ali za to morate biti vrlo vješti i imati dobar, oštar nož. Iako se ne zna točno otkuda nazive julienne (najvjerojatnije dolazi kao derivat imena Jules ili Julien), prvi put se spominje 1722. godine u knjizi Le Cuisinier Royal et Bourgeois francuskog kuhara François Massialota.