Ocat se često smatra čudesnim sredstvom za čišćenje – uklanja kamenac u sudoperu, otapa naslage na tušu i bori se protiv bakterija u kućanstvu. Ipak, koliko god bio koristan, postoje situacije u kojima bi ga trebalo izbjegavati.
Svemoćni čistač?
Ocat je otopina octene kiseline i vode, zbog čega ima snažna svojstva uklanjanja prljavštine i mineralnih naslaga. Njegova kiselost učinkovito otapa nečistoće, masnoću i naslage kamenca, a ujedno ubija bakterije.
Osim toga, ekološki je prihvatljiv, netoksičan i povoljan, što ga čini idealnim izborom za mnoge zadatke u kuhinji i domu. Međutim, važno je znati gdje se ocat smije, a gdje nikako ne smije koristiti kako ne bi došlo do oštećenja. Zbog svoje kiselosti, ocat može oštetiti određene materijale!
Kada je neko drugo sredstvo bolji izbor
Lijevano željezo: Ocat može ukloniti zaštitni sloj s tave od lijevanog željeza, što vodi do hrđe i trajnih oštećenja. Za čišćenje lijevanog željeza, koristi blagi sapun i vodu, bez agresivnih sredstava.
Drveni podovi i namještaj: Kiselina iz octa može oštetiti završni sloj na parketima ili drvenom namještaju, što ih čini podložnima ogrebotinama i trošenju. Za drvene površine uvijek koristi sredstvo koje je posebno namijenjeno drvu.
Nerđajući čelik: Iako se ocat može koristiti za čišćenje nerđajućeg čelika, treba biti oprezan. Dugotrajno izlaganje ili previše koncentriran ocat može prouzročiti promjenu boje ili oštećenje površine. Radije koristi blagi sapun ili sredstvo formulirano za čelik.
Radne plohe od prirodnog kamena: Površine poput mramora ili granita nikada ne treba čistiti octom. Kiselina može izazvati promjenu boje ili oštećenje kamena, što će na dulje staze ostaviti tragove. Odaberi sredstvo namijenjeno prirodnom kamenu.
Ekrani elektroničkih uređaja: Ekrani prijenosnih računala, televizora ili mobitela osjetljivi su na octenu kiselinu, koja može oštetiti zaštitni sloj na ekranu i ostaviti mrlje ili diskoloraciju. Umjesto octa, koristi meku krpu od mikrovlakana i sredstvo sigurno za ekrane.
Perilice za rublje i posuđe: Iako se ocat često koristi za uklanjanje kamenca, u perilicama rublja i posuđa može biti štetan. Kiselina može ubrzati propadanje gumenih brtvi i crijeva u uređajima, što dovodi do curenja i kvarova. Izbjegavaj upotrebu octa za dubinsko čišćenje ovih uređaja.
Fuge: Ocat može privremeno očistiti fuge, ali njegova kiselost dugoročno može oštetiti strukturu fuga, što će pak dovesti do razvoja plijesni i oštećenja. Umjesto octa, koristi sredstvo za fuge ili pastu od sode bikarbone i vode.
Otkrij i ove korisne savjete za čišćenje!