Azija je široko područje bogate kulinarske bašine gdje se spajaju različite kulture i utjecaji i teško je izdvojiti tek nekoliko jela. Pod azijskom se kuhinjom tipično misli na jela karakteristična za istočnu Aziju (Kina, Japan, Koreja) te jugoistok Azije (Tajland, Vijetnam, Malezija, Singapur). Postoji cijeli niz jela i namirnica koja su popularna diljem Azije, a vole ih na Zapadu te izdvajamo ona koja se najčešće nalaze na tanjuru dalekoistočnih stanovnika.
Riblje okruglice
U azijskoj kuhinji riblje okruglice imaju status vjerojatno kao što to ima hot dog u SAD-u. Riječ je o jelu koje se jede na štapiću ili kao dio juha, a glavni sastojak je naravno usitnjeno riblje meso u kombinaciji s brašnom i začinima, prvenstveno soli i šećerom. Omjer ribe i brašna ovisi prvenstveno o kvaliteti i tipu riblje okruglice koja se priprema, a sama se okruglica priprema kuhanjem, prženjem ili na pari.
Riblje okruglice se najčešće kupuju na uličnim štandovima i izuzetno su povoljne, no u nekim dijelovima Azije, primjerice u restoranima Hong Konga postoje i ekskluzivnije verzije s najkvalitetnijim ribama. Riblje okruglice se najčešće jedu same, no nije rijetkost niti da se serviraju s rižinim rezancima, rižom ili čak tofuom.
Proljetne rolice
Mnogi proljetne rolice vežu uz Kinu, no ovi su maleni zamotuljci karakteristični za većinu azijskih zemalja od Vijetnama i Indonezije do Filipina i Tajvana. Proljetne rolice su, ustvari, prženo zamotano tijesto punjeno različitim mesom i povrćem.S obzirom na zemlju u kojoj se nalazite, sastojci u proljetnim rolicama mogu biti sirovi, kuhani ili blanširani, a najčešća punjenja ovim ukusnih zalogajčića su mljevena svinjetinja, mrkva, češnjak, vlasac, shitake gljive. Za više arome ponekad se u proljetnim rolicama nađe i umak od soje.
Dim Sum
Dim Sum odnosi se na male zalogaje ili individualne porcije jela koja se tradicionalno serviraju u posebnim posudama za kuhanje na pari ili na malim tanjurima. Dim sum je prepoznatljiv i po karakterističnom načinu serviranja u restoranima gdje se gotova dim sum jela "guraju" po restoranu, a gost iz udobnosti svoga stola odabire jela po želji. Tradicionalno, dim sum uključuje male porcije različitih peciva, okruglica, rižinih rezanaca, povrća pripremljenih na pari, pečenog mesa.
Satay
Azijska verzija kebaba popularna je diljem istočne i jugoistočne Azije. Riječ je o komadićima mariniranog mesa nabodenih na tanke kokosove štapiće koji se peku na roštilju na drveni ugljen i najčešće serviraju s umakom od kikirikija i rižom kuhanom u kokosovom mlijeku. U Indoneziji i Maleziji, satay se najčešće priprema od govedine ili piletine, dok je Tajland poznat po satayu od iznutrica, primjerice jetre ili srca svinje. U Kambodži i Laosu nije neobičan ni satay od žabe ili pak kukaca.