- Naši najdraži food blogeri Gastrolovci udružili su snage i osmislili bogat jelovnik za nadolazeće blagdane
- U svojim su domovima pripremili niz blagdanskih specijaliteta koji se okusima odlično nadopunjuju
- Inspiraciju za pripremu uskrsnog ručka potraži u specijalu „Zajedno na Uskrs“
Orahnjača ili tradicionalni hrvatski kolač od dizanog tijesta i bogatog fila od oraha, jedan je od onih kolača koji se nezaobilazno pojavljuje na stolovima mnogih obitelji u blagdansko vrijeme, pa tako i u mojoj. Obično se jede, baš kao i pinca ili sirnica, nakon onog obilnog slanog uskršnjeg doručka kada su svi već siti, ali za slatko uvijek ima mjesta.
Ovo je jedan od recepata koji preplavljuje Internet, a i vjerujem da većina ima neki svoj recept, zato ne želim puno hvaliti moj. Fokusirala sam se na ključne korake pripreme i male trikove kako bi pomogla svima kojima se dešava da im orahnjača ne uspije, ali i početnicima koji vole kuhati po preciznim uputama.
Druge recepte potraži na blogu Sweety&Spicy te pratećim Facebook i Instagram profilima.
Sastojci:
- 600 gr glatkog brašna
- 3 dcl mlijeka
- 1 vrećica suhog kvasca
- 2 žumanjka
- 100 gr šećera
- 100 gr masnoće (može maslac, ulje, svinjska mast itd. ja kombiniram mast i maslac)
- prstohvat soli
- naribanu koricu limuna ili naranče
Nadjev:
- 500 gr mljevenih oraha
- 200 gr šećera
- malo ruma (par kapi)
- 1 do 2 dcl kipućeg mlijeka
Detaljan postupak i trikovi za orahnjaču bez mane:
- Prvo zamijesite dizano tijesto, tako da u umlaćenih (nikako vrućih) tri dl mlijeka dodate žlicu šećera i vrećicu suhog kvasca. Pustite da kvas reagira nekih 20 minuta. Stvorit će se mali balončići.
- Za to vrijeme otopite maslac (važno je da ne ključa) i pomiješajte suhe sastojke ( brašno , šećer, sol, koricu naranče).
- Sjedinite sve sastojke tako da suhima prvo dodate žumanjke, zatim kvas s mlijekom i na kraju malo po malo masnoću. Mijesite tijesto desetak minuta, mikserom s nastavkom za dizana tijesta. Nakon toga oblikujte kuglu i pobrašnite.
- E sada je vrijeme da pokrijete dizano tijesto krpom, stavite ga negdje na toplo, malo mu tepajte i ono što je najvažnije zaboravite na njega nekih 2-3 h. Ako ste nestrpljivi postoji i drugi način, a to je da zamijesite tijesto navečer i prekrijete ga folijom te ga pustite u frižideru da se sporo diže preko noći.
- Kada je tijesto poduplalo svoj volumen, istisnite mu malo zrak prebacite ga na pobrašnjenu podlogu i podijelite ga na pola. Tijesto razvaljajte u plahtu oko 30 x 40 cm dakle ne predebelo.
- Razvaljano tijesto mažite polovicom file koju napravite tako da samljevene orahe i šećer prelijete kipućim mlijekom. Ovisno o vašim orasima, za to će vam trebati jedan do dva dl mlijeka. Primijetit će te sami kada je dosta, no najvažnije je da smjesa bude gusta i teško maziva, nikako mokra jer orasi puštaju dodatno svoju masnoću, ali niti previše suha.
- Najprije fil raspodijelite žlicom na sitne grupice, a kasnije utapkajte. Ostavite centimetar sa svake strane, a na zadnjem rubu na kojem ćete završiti motanje neka bude bez fila barem sedam centimetara.
- Zarolane štruce stavite u namašćen kalup, između njih ostavite razmak, izbodite ih vilicom te stavite na vrh male listiće maslaca. Štruce prekrite krpom još pola sata i pustite da se još dižu.
- Po meni jedan od najvažnijih trikova za orahnjaču je pečenje. Pecite orahnjaču prvo 10 min na 200 °C, a potom još pola sata na 180 -160 °C. Ako mislite da vam gornji dio hvata previše boje, možete zadnjih pet minuta prekriti lagano folijom.
- Zadnji i najvažniji trik, imajte dovoljno strpljenja i čekajte da se orahnjača ohladi kako bi rez bio savršen pužić, i kako orahnjača ne bi pala. To je samo savjet, svaka čast onome tko uspije.
Sretan Uskrs!