Kada sam bio manji, vikendom bi često jeli pohano i to najčešće nedjeljom. Dobro i subotom jer ako nije bila neka riba, bio bi pariški uz pire od krumpira i blitvu ko špinat. No pohana piletina...
No nedjelja... Rizi bizi i pohano, domaći klasik svake zagrebačke kuhinje. Mama je znala raditi i zagrebački šnicl, meni bez šunke jer ju ne jedem. Uglavnom, često smo jeli pohano.
Sada ga jedemo jako rijetko. Oni vikendom idu u Zagorje, ja ostajem u Zagrebu i radim svašta. No one tradicionalne vikend klasike sam prestao raditi.
Čak se i zaželim nekada vratine u vinu, običnog pečenog piceka s mlincima ili pohanog. Prošli vikend jelo mi se baš to pohano, ali opet mi vrag nije dao mira pa nisam napravio pariški, bečki ili zagrebački uz klasične priloge, već sam se odlučio otići do Japana.
Katsu curry chicken u prijevodu bi bila pohana piletina s curryjem. Jelo je to koje sam prije koji mjesec probao u Soi fusionu i koje mi se jako svidjelo. Mislim, što može biti loše ako iskombiniraš pohano i curry?
Japanci ne pohaju u prezlama kao mi. Oni koriste panko mrvice, a to su krušne mrvice od bijelog kruha. Realno nisu baš „mrvice“ već malo veći komadići prozračnog kruha koje se u dodiru s masnoćom pretvaraju u hrskavo božanstvo. Vjerujte, ako želite jako hrskavu koricu onda je panko prava stvar za vas.
Katsu je nastao početkom 20. stoljeća u restoranu Rengatei kao pohani svinjski kotlet. Za vrijeme cara Meijia, Japan je težio ka modernizaciji i slijeđenju zapadnjačkih trendova pa je tako svinjetina zamijenjena pilećim fileom, a kao umak se počeo posluživati curry. No ne onaj pravi indijski ili tajlandski, već zapadnjačka/britanska alternativa u obliku curry praha.
Iskreno, nisam baš ljubitelj curry praha. Kao i svaki začin/mješavina začina ima svoj okus, ali kada jednom napravite svoju curry pastu i pravu verziju shvatit ćete da vaše poimanje curryja kroz onaj žuti prah nije ništa nego li površno poznavanje azijske kuhinje.
No, japanska verzija curryja sadrži prah pa sam ga nabavio i napravio njihov umak. I ukusan je, ne mogu reći. Možda nije u potpunosti bio isti kao njihov jer sam propasirao povrće pa je ispao malo gušći, ali svejedno je okusom podsjećao na onaj iz Soi fusiona.
Ako imaš interes za internacionalnu kuhinju, obavezno baci oko na blog Sweety&Spicy!
Sastojci za temeljac:
- kosti od pilećih prsa
- 1 luk
- 2 mrkve
- korijen i list peršina i celera
Sastojci za Katsu piletinu:
- 500 g pilećih prsa
- Panko mrvice
- 1 jaje
- brašno
- sol
- suncokretovo ulje
Sastojci za curry umak:
- 1 veća mrkva
- 1 srednje veliki luk
- 3 čajne žličice curry praha
- 2 čajne žličice Garam masale
- 1 čajna žličica slatke mljevene paprike
- 1 čajna žličica kurkume
- 2 češnja češnjaka
- 1/2 l pilećeg temeljca
- malo soja sosa
Ostali sastojci:
- riža
- radič i zelena salata
- limun
Postupak za temeljac:
- Luk prepržite na foliji na štednjaku dok se ne zacrni. Korjenasto povrće ogulite.
- Sve sastojke stavite u lonac s hladnom vodom i pustite da zakipi.
- Kada zakipi oberite pjenu i smanjite na laganu vatru te pustite barem 1.5 h da kuha. Povremeno oberite pjenu koja se stvara, a pred kraj posolite.
Postupak za Katsu piletinu:
- Poprijeko izrežite pileći file na komade veličine 2-3 cm te ih posolite, a zatim panirajte najprije u brašnu pa razmućenim jajima koja ste malo posolili i Panko mrvicama.
- Meso pržite 8-10 minuta u vrelom ulju dok ne dobije zlatnu boju.
Postupak za Curry umak:
- Na malo ulja prodinstajte luk i mrkvu nasjeckane na manje kockice.
- Nakon što povrće omekša dodajte sve začine i promiješajte te pustite da se malo zapeku kako bi pustili više okusa.
- Dodajte pileći temeljac i cijeli češnjak koji ste samo zgnječili malo nožem te soja sos po potrebi (pazite na slanoću s obzirom na to da ste solili temeljac).
- Kuhajte dok se ne reducira malo više od pola. Umak mora biti srednje gust, a ako želite možete kasnije propasirati povrće.
Ostalo:
- Rižu skuhajte u posoljenoj vodi.
- Servirajte uz povrće po želji. Može biti ukiseljeni đumbir, avokado, salata, krastavci… Što god želite.