Pečeni picek, patka ili purica ne mogu proći ako uz njih nisu servirani i mlinci. Ovaj (zagorski) klasik specifičan je po tome što ga ljudi ili vole ili ne vole. Osobno sam u ovoj prvoj grupi, iako uz pečenje volim pojesti i nekakvo pečeno povrće.
Kod mlinaca nema puno filozofije. Jelo je to koje je nastalo i do dana današnjeg je karakteristično za područje Hrvatskog zagorja. Zagorski mlinci nedavno su dobili i europsko priznanje kroz oznaku zemljopisnog podrijetla što ih čini posebnim i prepoznatljivim.
Za pripremu tradicionalnih mlinaca potrebna su dva sastojka – brašno i voda. I da, u mojim mlincima nema soli, a niti jaja. Soli nema jer se tako i tako kasnije prelijevaju vrućom vodom i uranjaju u začinjeni umak od pečenja, a što se tiče jaja mislim da su možda malo žilaviji ako su s jajima pa ih izbjegavam.
Znam da svaka kuća ima svoja pravila i da su od svakog mlinci najbolji, no eto ovo je verzija koja se radi u mojoj (zagorskoj) obitelji pa najte kaj zamerit.
Ja sam svoje mlince pekao na staroj peći na drva što im je dalo još jedan autentični štih, no svakako je opcija i vruća tava ili limeni pleh u pećnici.
Zagorski mlinci
Sastojci:
- 600 g glatkog brašna
- 300 ml mlake vode
Postupak:
- Drvenom kuhačom ugrubo umijesi tijesto dok se ne sjedine sva voda i brašno, a potom rukama mijesi 10-ak minuta dok ne dobiješ sjajnu i kompaktnu kuglu. Tijesto ostavi da odmori, pokriveno plastičnom folijom, barem sat vremena.
- Odmoreno tijesto podijeli na četiri jednaka dijela i oblikuj kugle. Na plahti koju si posula oštrim brašnom razvaljaj valjkom jednu po jednu kuglu na debljinu od otprilike dva mm.
- Razvaljane mlince peci na peći na drva, jako ugrijanoj tavi ili naopako okrenutom limenom plehu u pećnici na 250 °C tako da ih povremeno okreći sve dok ne lagano ne posmeđe.
- Mlince posluži tako sirove, uz malo kiselog vrhnja s češnjakom, ili ih pofuri vrućom posoljenom vodom i umiješaj u masnoću od pečenja.