Kulinarski i nutritivno gledano vrlo je slična žitaricama, no zapravo se radi o sjemenkama biljke srodne blitvi i cikli, stoga ju je najtočnije zvati pseudožitaricom, kao i heljdu i amaranth. Kod nas je postala vrlo popularna prije nekoliko godina, međutim, radi se o drevnoj pseudožitarici koja je imala bitnu ulogu u prehrani naroda koji su živjeli podno Anda. Inke, primjerice, su je smatrali svetom i zvali su je „majkom žitarica“.
Zašto je kvinoja super?
Iako kvinoju u moderno doba više na smatramo majkom žitarica, zbog iznimnih prehrambenih svojstava i dalje joj dajemo na važnosti nazivajući je superhranom – prije svega zbog kvalitete njenih proteina koji u svom sastavu sadrže sve esencijalne aminokiseline u, za naš organizam, povoljnom omjeru. U usporedbi s cjelovitim žitaricama i drugim pseudožitaricama, sadrži i malo viši udio proteina, a odlikuje ju i dobar sadržaj magnezija, željeza, cinka, nekih vitamina B-skupine i prehrambenih vlakana.
Uz sve navedeno, kvinoja ne sadrži gluten, stoga je posebno omiljena oboljelima od celijakije i osobama koje su osjetljive na gluten.
Bijela, crvena i crna – sve sorte kuhaju se na isti način
Najpoznatija sorta kvinoje je ona bijela, no na policama nekih trgovina mogu se pronaći i crvena i crna kvinoja. Crvena kvinoja tijekom kuhanja najbolje zadržava rahlu strukturu, stoga se najčešće dodaje u salate, dok je crna vrlo zanimljivog izgleda te slađeg i „zemljastijeg“ okusa. Svejedno, bez obzira na boju, svi tipovi kvinoje se kuhaju na isti način.
Prije same pripreme se trebaju dobro isprati pod mlazom vode kako bi im se isprao sloj saponina – gorkih tvari koje oblažu zrna, a zatim se kuhaju u volumenom dvostruko većoj količini vode. Ovo znači da se, primjerice, 1 šalica kvinoje, koliko je dovoljno za otprilike četiri osobe, treba kuhati u 2 šalice vode. Isprana kvinoja može se dodati i u hladnu i u već kipuću vodu, samo je bitno da se lagano „krčka“ u poklopljenom loncu oko 15 minuta. U vodu u kojoj se kuha preporučuje se dodati malo soli, a za poseban okus, može se kuhati i u povrtnom ili pilećem temeljcu. Tijekom kuhanja, kvinoju nije potrebno miješati – miješa se samo neposredno nakon dodavanja u tekućinu, a pametno ju je nakon sklanjanja s izvora topline ostaviti poklopljenom da se još „odmori“ oko 5 minuta, te potom lagano razraditi vilicom kako bi poprimila pahuljastu strukturu. Ovako pripremljena kvinoja predstavlja izvrstan prilog ili dodatak jelima, a može se čuvati u hladnjaku i do pet dana.
Superhrana za svako doba dana
Kvinoja je toliko svestrana da se savrđeno uklapa u sve dnevne obroke i vrste jela. Za doručak: se može kuhati i u mlijeku, a pritom predstavlja odličnu alternativu zobenoj kaši, primjerice, uz dodatak orašastih plodova i svježeg ili sušenog voća. Nadalje, obična kuhana kvinoja odličan je dodatak juhama i prilog umacima s povrćem ili mesom, poput curryja, a pomiješana s pirjanim povrćem i kuhanim mahunarkama izvrsno će pristajati i manje sočnim glavnim jelima, poput pečenog mesa ili ribe.
Kvinoja je i neizostavan sastojak raznih jednostavnih osvježavajućih salata, a s njome se mogu pripremiti i "rižota". Isprobajte neke od naših prijedloga:
Losos sa salatom od boba i kvinoje
Zagrijavanjem, kvinoja puca poput kokica
Osim kuhane, u deserte – posebice kekse, se često dodaju i „kokice“ od kvinoje. One se pripremaju tako da se u posudu s debelim dnom, dobro zagrijanu na umjerenoj vatri, ubaci 1 žlica suhe kvinoje, poklopi i uz potresanje obrađuje oko ½ minute, odnosno, dok ne prestane pucketati. Kokice od kvinoje se, dakle, pripremaju bez dodatka masnoće i u nekoliko tura – žlicu po žlicu. Vrlo ukusne kekse tako možete pripremiti ako od ⅓ šalice kvinoje najprije pripremite kokice, a potom izradite smjesu uz još:
- 1 šalicu brašna
- 3/4 šalice šećera
- 1 izgnječenu bananu
- 1/2 šalice sjeckanih tostiranih oraha
- 1/4 šalice ulja
- 1 jaje
- 1 žličicu ekstrakta vanilije
- 1/2 žličice cimeta
- 1/2 žličice praška za pecivo
- 1/2 žličice sode bikarbone
Priprema:
Najprije zasebno pomiješajte suhe i tekuće sastojke, a zatim ih sjedinite i žlicu po žlicu smjese rasporedite na lim obložen papirom za pečenje. Pecite oko 8 minuta na 180°C.