Tradicija se na gastro sceni vraća na velika vrata, možda zato što su nam dosadile novotarije iz svjetskih kuhinja ili zato što nova generacija Z po prvi puta otkriva "jela naših starih". Jedno od takvih jela su tradicionalni salenjaci, desert od dizanog tijesta s dodatkom svinjskog sala.
Iako bi se u nekim prošlih vremenima na sam spomen svinjskog sala nekim pripadnicima mlađih generacija digla kosa na glavi, danas je to vrlo "in" i trendi sastojak u kuhinji. Kao da nakon isprobanih sto recepata svjetskih hit deserata, povratak korijenima napokon nailazi na odobravanje jer ono što se njegovalo generacijama očito sadrži neki poseban okus i čar.
Bakina kuhinja
Salenjaci su jedno od onih jela koje budi nostalgiju za mirisnim kuhinjama naših baka. Ova tradicionalna slastica radi se tako da se tijesto više puta preklapa i razvaljuje kako bi se dobila karakteristična slojevitost (poput lisnatog tijesta). Međutim, umjesto margarina ili maslaca koristi se ploča svinjskog sala koje mu daje poseban okus i mekoću (otud i ime salenjaci). Mast se uklapa u dizano tijesto i zatim se tijesto preklapa i razvlači do finalnog oblika.
Zahvaljujući ovakvom načinu pripreme, salenjaci imaju prhku, razlistanu strukturu, pa ih neki čak nazivaju i hrvatskim kroasanima. Nadjev se najčešće priprema od domaćeg pekmeza, obično od šljiva, što stvara savršenu ravnotežu između bogatog tijesta i blago kiselkastog nadjeva. Ovako pripremljeno tijesto se finalno razvalja na debljinu od oko 1 cm, nareže na manje dijelove i zatim se na sredinu svakog komada tijesta stavlja punjenje.
Bogata tradicija
Salenjaci su stoljećima bili simbol tradicije i gostoprimstva, osobito u Slavoniji, Baranji i drugim dijelovima Hrvatske gdje je svinjska mast bila temeljni sastojak u domaćinstvima. Obično su se pripremali za blagdane i posebne prigode, a bili su pravi energetski zalogaj, posebno u zimskim mjesecima. Dolaskom "modernijih" alternativa masti poput maslaca i margarina, na ovaj ukusan desert mnogi su zaboravili.
Pan-pek salenjaci
Nasreću, ovaj ukusan hrvatski kroasan nam je odsada dostupan u Pan-peku gdje je u ponudi u zimskoj sezoni. Radi se prema tradicionalnom receptu, a puni se Podravka pekmezom od šljiva, još jednim tradicionalnim proizvodom i domaćim poznatim okusom. Svaki salenjak se ručno zatvara nakon punjenja pekmezom i također ručno oblikuje u završni oblik. Ovaj razlistani, prhki i slasni desert podsjeća nas na djetinjstvo i idealan je desert za hladne zimske dane. Požurite po svoj salenjak (ili više njih) na Pan-pek prodajna mjesta.