25. siječnja 2013.

Namirnice moje kuhinje

marijo cepek 470.jpg
1/2
gastro postao gastro.24sata.hr
Pri našem zadnjem susretu s Marijo Čepekom, vlasnikom tvrtke Oblizeki i kulinarskim virtuozom koji je zaslužan za divne gastro ponudu zagrebačkog restorana Vinodol, razgovarali smo o namirnicama koje bismo uvijek trebali imati u kuhinji.

Iako nismo bili u mogućnosti zaviriti u privatnu kuhinju chefa Čepeka, on nam je otkrio kojih je to 10 namirnica koje uvijek možemo naći u njegovoj kuhinji.

1. Maslac
Maslac suvereno sjedi na tronu dodataka jelima, nepogriješivo ih obogaćujući i darujući im višu dimenziju i punoću okusa. 

 2. Jaja
Idealna namirnica za obrok, kuhanje i pripravu slastica. Jaja su obavezan inventar Marijovog frižidera.

3. Zeleno povrće i salate
Bez obzira o kojem se zelenom povrću radilo (rikola, mladi luk, poriluk, razne salate), hraniti se zdravo bitan je imperativ.

4. Maslinovo ulje
Iako je u posljednje vrijeme maslinovo ulje proizvedeno u Istri, specifično po svom svježem i pikantnom okusu, izuzetno na cijeni, privatni odabir chefa Čepeka pada na dalmatinsko ulje zrelog okusa, obrađeno po starinskoj metodi. Pogotovo kad su riblja jela u pitanju.

5. Češnjak i luk
Marijo u kolovozu i rujnu za svoje privatne potrebe kupuje količinu češnjaka i ljubičastog luka za čitavu godinu. Češnjak kupuje u Brseču, poznatom po proizvodnji i prodaji autohtonog češnjaka. Cijena crvenog brsečkog češnja na tržnicama doseže i do 100 kn/ kg. No, razlika između ovog češnjaka i onog koji je danas moguće kupiti u trgovinama je nesaglediva. Brsečki češanj prepun je ljekovitih svojstava, vrijedi zlata u kuhinji, a ukoliko se pravilno čuva (ostavite ga da visi u smočnici, bez prevelikih i naglih oscilacija temperature), može potrajati i do godinu dana. Crveni luk pak osnova je priprave jela s mesom. Luk ima funkciju prirodnog zgušnjavanja jela uz dodatak finoće okuse. Zlatno pravilo kojeg su se naše bake pridržavale kila mesa, kila luka nije više toliko uvriježeno u kuhanju, no Marijo ističe kako baš tu leži tajna uspjeha!

6. Med
Iako postoji puno vrsta meda koja se mogu koristiti u kuhinji, u kuhinji chefa Čepeka naći ćete med od kadulje. Zašto? Kontinentalni medovi su dosta vezani uz pojedinu namirnicu, dok med od kadulje zadovoljava širi spektar jela. Pored svih svojih zdravstvenih benefita, med ima i široku uporabu u kuhinju. Koristi se za mariniranje, za pripremu slastica, dresinga za salate, u azijskoj, tex-mex kuhinji ili pak za pikantiranje pojedinih jela. Tek jednom žlicom meda moguće je bitno istančati okus jelu, no u Hrvatskoj je još uvijek dosta prisutna averzija prema miješanju okusa (slatko – slano). Kombinacija meda, limuna i naranče savršeni je odabir, kada su škampi u pitanju – naš Gastro chef otkrio nam je malu tajnu.

7. Svinjska mast
Prirodnim masnoćama pojačavamo okus mesu. U Marijovoj kuhinji nećete pronaći suncokretovo ulje. Čak i da nema svinjske masti, naći će se pokoja teglica pačje ili guščje masti koju sam radi. Naravno, umjerenost je vrlina!

8. Jogurt
Ovaj sveprisutni „jutarnji“ napitak može biti i acidofil ili kefir. Marijo i kefir i jogurt radi sam, a jutro voli započeti s jogurtom, uz dodatak meda, sušenog ili svježeg voća, žitarice ili zdrobljeni integralni keks. Jogurt svoje mjesto naravno ima i kod kuhanja. Sjetimo se uštipaka, marinada i raznih kolača.

9. Sir
Kao veliki ljubitelj dobrog sira, u Marijovoj kuhinji uvijek se mogu naći različite sorte sireva, od dimljenih, topivih, paškog, livanjskog, Grana Padano...

10. Integralno brašno
Na prirodan način dobiveno integralno brašno od prirodnih žitarica najbolja je baza za pripravak domaćeg kruha, peciva ili tjestenine.
 

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.