Sojin umak prirodnim putem prolazi proces vrenja od najmanje šest mjeseci, crvenkasto-smeđe je boje i bez dodataka boja i aditiva. Prije više od 2.500 godina budistički su svećenici na putu iz Kine u Japan ponijeli i recept sojinog umaka, koji je zbog svoje punine okusa vrlo brzo postao vrlo popularan dodatak u prehrani.
Za razliku od kineskog, koji se radio od graha, japanski se sojin umak počeo proizvoditi od pšenice, a danas ga koriste ljudi širom svijeta, kao baza salatnih dresinga, dipova, začina za roštilje, zaseban, ili u kombinaciji s brojnim namirnicama.
Kompanija Kikkoman je poznat po svom logu koji sadrži riječi “kikko” (kornjačin oklop) i riječi “man” (10.000), a kako prema japanskoj legendi kornjače žive 10.000 godina, pa su stoga simbol sreće, bogatstva, i dugovječnosti – eto sjajnog imena za brend.
Prirodnim fermentiranjem proizveden i po originalnoj recepturi, Kikkoman soja umak osvaja prvo trpeze japanskih careva, a odmah potom i glavne nagrade na prvim EXPO ima 1873. u Beču i 1881. u Amsterdamu. Do danas je prisutan na svakom kontinentu, i ako još slučajno niste, vrijeme je da stvarno probate njegovu čarobnost u juhama, umacima ili sastavnim dijelom svakog roštilja.
Na prezentaciji Kikkoman umaka u zagrebačkom hotelu Hilton, u organizaciji tvrtke NIKAS d.o.o. imali smo priliku gledati i kušati kako nas poznati japanski Chef Kiyoshi Hayamizu instruira na koji način upotrijebiti istočnjačke umake u raznim jelima.
Falša juha sa sojinim umakom podsjeća na bakine uratke kad si bolestan i to ti spasi život, dok su juha od bikovog repa i gusta juha od jastoga pak priča za sebe. Sojin umak je izvrsna ideja za startere poput carpaccia od brancina I hobotnice, škampa s chilli papričicama ili lagano prženih liganja.
Od glavnih jela, naš japanski šef je spremio svježu ribu s umakom od raznih trava na vrućem tanjuru, zatim pileći teriyaki s umakom od leće i poriluka, kao i biftek u crvenom vinu. No, tu priči nije bio kraj jer smo naučili raditi i umake od češnjaka i papra, đumbir-teriyaki, i pogotovo jogurt-curry za uz janjetinu, kao i dipove – limun-majoneza, ljuta rajčica i kremozni wasabi.
Umjesto deserta, upoznali smo ponzu – miks soja umaka i limete, odnosno tartar umak i umak od rajčice s ponzuom.
Poznati hrvatski šefovi, distributeri, novinari, svi su s guštom pratili događanja u kuhinji I uživali u djelićima majstorije gospodina Hayamizua. Ako još niste upoznali plodove Kikkomana, vrijeme je da ispravite tu nepravdu, i počastite se jelima koja tako divno mirišu na Aziju. Dobar tek!
Sve detalje o Kikkoman proizvodima potražite na ovom linku.