Ljepota ovog džema od borovnica i čokolade leži u tome da u receptu nema dodanih šećera niti je potrebno koristiti konzervans. Iako nemam ništa protiv umjerene količine šećera, a još manje protiv konzervansa, drago mi je da će ovaj recept moći isprobati i osobe koje paze na konzumaciju tih namirnica.
Uživaj bez grižnje savjesti
Izračunao sam i nutritivnu vrijednost ovog džema i rezultat me odmah obradovao! Sa 100 g džema u organizam ćeš unijeti okvirno 160 kalorija - 19,5 grama čine ugljikohidrati, 2,5 g proteini, a 9 grama masti. Ne samo da se radi o ukusnom džemu od supernamirnice, bez dodanih šećera, već je u pitanju slatko jelo koje mogu jesti bez grižnje savjesti zbog malog broja kalorija.
Jedino što nisam uspio provjeriti je trajanje džema bez konzervansa. Prva je teglica nestala još kad je džem bio topao, a ostale su se pojele kroz 2 tjedna.
Čuvao sam džem u hladnjaku i nije bilo naznaka da bi se uskoro mogao pokvariti. Uvjeren sam kako bi džem, ako sterilizirate staklenke i uskladištite ga na tamnom i hladnom mjestu, mogao dočekati zimu.
Steriliziraj staklenke!
Treba biti oprezan i sterilizirati staklenke kako bi se osigurao dulji rok trajanja džema. Najprije provjeri jesu li sve staklenke i poklopci čisti, kao i radna površina i lonci koje koristiš. Sve operi deterdžentom i isperi vrućom vodom, a potom staklenke kuhaj 10-15 minuta u uzavreloj vodi i malo octa.
Druga je opcija da ih oprane i otvorene držiš pola sata u pećnici zagrijanoj na 100 stupnjeva. Izvadit ih čistom rukavicom i pažljivo puni kako se rubovi ne bi zaprljali i ubrzo postali pljesnivi.
Druge recepte blogera Darka Kontina potražite na njegovom blogu Darkova web kuharica te pratećim Facebook i Instagram profilima. A neke od njih pronađi i na sljedećim linkovima...