Ljeti nas poslovično priroda izdašno daruje najfinijim plodovima, a trešnje su među najomiljenijima. Sočne, crvene i prepune okusa, osvajaju nas slatkoćom i bogatstvom. No što kad toplo vrijeme prođe, a ti poželiš uživati u njihovu neodoljivom okusu? Rješenje je jednostavno - domaći džem od trešanja!
Slatka priča o ljetu
Ukratko, džem od trešanja nije samo namaz za jutarnji tost, to je slatka priča o ljetu, zarobljena u staklenci, spremna izmamiti ti osmijeh svakim zalogajem.
Još su stari Grci i Rimljani konzervirali voće koristeći med kako bi sačuvali njegove hranjive vrijednosti i slatkoću. U srednjem vijeku, šećer je postao ključni sastojak za pravljenje džema, što je omogućilo širu dostupnost ove poslastice.
Danas je džem neizostavan dio doručka i slastica diljem svijeta, a onaj od trešanja zauzima posebno mjesto u srcima sladokusaca.
Najvažnije je pripaziti da ne prekuhaš džem: iako može izgledati previše tekuće u loncu, kad džem dosegne između 99°C i 105°C, gotov je.
Kad se ohladi na sobnu temperaturu i stavi u hladnjak kako bi se potpuno ohladio, postići će onu karakterističnu konzistenciju džema. Drži temperaturu sniženom i prati kako se džem zgušnjava – zbog većeg sadržaja šećera u ovom receptu, prebrzo kuhanje može rezultirati karamelom, a ne džemom!
U hladnjaku i do 4 tjedna
Ako nemaš termometar, možeš koristiti test s ledenim tanjurom. Prije nego što džem počnete kuhati, stavi 2 ili 3 mala tanjura u zamrzivač. Otprilike 13-15 minuta nakon što počne kuhati, stavi žlicu džema na smrznuti tanjur i promatraj kako se "ponaša".
Ako je džem još uvijek previše tekuć nakon 10 sekundi hlađenja na tanjuru, nastavi kuhati. Ako ne "curi" kada nagneš tanjur, spreman je za stavljanje u staklenke!
Za pohranu džema uvijek koristi čiste sterilizirane staklenke. Nakon što staklenku otvoriš, džem di čistim i dobro konzerviranim u hladnjaku kako bi dulje trajao – do 4 tjedna!
Tražite više recepata s trešnjama? Isprobaj ove!