Uvriježeno je mišljenje da je otkoštavanje piletine posao za iskusne kuhare, no zapravo ti samo trebaju oštar nož te malo vremena i strpljenja.
Ono što je bitno kod otkoštavanja jest poznavanje anatomije pileta i uživanje u onome što se radi, kaže Matko Bukovec, chef restorana Zeleni papar iz Samobora. Evo nekoliko savjeta kako odstraniti kosti pileta, a da pritom meso ostane u lijepom komadu.
- Prvo se fokusiraj na batke. Pile raširi u području zabataka. S unutarnje strane batka napravi rez uzduž. Jednom rukom drži kost zabatka, dok drugom drži nož kojim ćeš odstraniti kost batka.
- U drugom koraku pronađi gornji dio prsne kosti te prema njoj zareži pile skroz do rebara. Nakon što je to gotovo, nožem polako odreži meso koje se nalazi oko prsne kosti. Ponovi postupak s druge strane prsne kosti, skroz do rebara sve dok ne oslobodiš prsnu kost i kralježnicu pileta. Uvijek biraj svježe i kvalitetno pileće meso kao što je Međimursko pile.
- Odreži vrh krila te zareži donji dio da pronađeš kost. Kroz donji dio krila izaći će jedna kost koju trebaš odstraniti. Vrh krilca koji je odstranjen stavi sa strane jer ga kasnije možeš koristiti za pileći temeljac. Postupak ponovi s drugim krilcem.
- Nakon toga napravi jedan rez uzduž kostiju zabatka, s jedne i druge strane. Kosti se vade po istom principu kao i za batak. Desnom rukom drži pile, lijevom zareži i snažnim pokretom povuci kost prema sebi i oslobodi je od mesa. Isto ponovi i na drugoj strani.
- Na mesu treba ostati kožica, a kost se oslobađa. Radi sigurnosti da je pile u potpunosti otkošteno, izvadi hrskavice iz zabatka te još jednom prstima prođi po mesu. To je to, pile je napokon otkošteno!
Sada kada smo ti otkrili sve tajne savršenog otkoštavanja, na tebi je samo da isprobaš ovu tehniku.
Cijela Natur linija Perutnine Ptuj poznata je po kvaliteti mesa i proizvoda, što je rezultat tradicije, domaćeg uzgoja i kontrolirane proizvodnje o čemu svjedoče brojni certifikati kvalitete.