Ova vrsta medenjaka priča priču o tome kako su novi začini stizali na hrvatske stolove, ikako su dobivali svoju svakodnevnu primjenu u raznim jelima – pa tako i u kolačima.
Ovaj mirisni, a prije svega božićni keks zahtijeva priličnu vještinu, no zato je krajnji uspjeh još slađi. Dobro, i papren, jer ipak su ovo - paprenjaci, ali samo onoliko koliko je potrebno da budu jednostavno savršeni i da ih želiš pripremiti.
Važno je za paprenjake pažljivo dozirati sve začine navedene u receptu i paziti da nijedan ne prevlada. Nekada su naše bake imale posebne kalupe izrezbarene narodnim motivima, kojima su se služile kad bi se radili paprenjaci.
Danas se takvi kalupi prodaju samo na rijetkim mjestima. Ako nisi te sreće da imaš bakin ili prabakin, sasvim će dobro doći i oni moderniji, a tijesto možeš izrezati i pomoću ukrasnog kotačića za kekse.
Paprenjaci - starinski recept
Sastojci:
- 45 dag oštrog brašna
- 18 dag masti
- 15 dag šećera
- 15 dag oraha
- 1 jaje
- 3 žumanjka
- 2 žlice meda
- 1 žličica cimeta
- 1/2 žličice klinčića u prahu
- 3/4 žličice papra
- 1/2 žličice muškatnog oraščića
Postupak:
- U brašno umijesi mast, dodaj šećer, mljevene orahe, jaje, žumanjke, med, cimet, malo klinčića u prahu, muškatnog oraščića i papra. Sve to umijesi u prhko tijesto. Ostavi stajati oko 2 sata na hladnom mjestu.
- Tijesto razvaljaj na dasci i reži kekse specijalnim drvenim kalupom za paprenjake.
- Složi ih na namašćeni pleh i peci oko 25 minuta na temperaturi od 200 do 220 stupnjeva.
Dobro je znati: Drveni kalupi kojima su se oblikovali paprenjaci nekoć davno najčešće su bili drveni, a na njima su bili urezani simboli, poput ribe, janjeta, pijetla, križa i drugih koji su na simboličan način povezivali pogansko i kršćansko. Mnogi drvodjelski obrti izrađuju ih i danas pa ih uz malo truda možeš nabaviti. Lako se koriste, a krajnji rezultat je fantastičan – i vizualno, osim okusom!