Sve popularniji zoodles, odnosno špageti od tikvica, mnogima su omiljena ljetna poslastica. Riječ je o rezancima ili špagetima od tikvica koje se pripremaju od sirovih tikvica.
Pomoću posebnih kuhinjskih alata ili uz pomoć noža, tikvice se izrezuju na tanke rezance. Tikvice pripremljene na ovaj način odlična su zamjena za tjesteninu, posebice za špagete.
Odlična zamjena za 'običnu' tjesteninu
Odlično se sljubljuju s raznim umacima, a naš ljetni favorit je pesto umak od bosiljka. Ako voliš jednostavnije opcije, odličan odabir je i maslinovo ulje, cherry rajčice i češnjak.
Špageti od tikvica dobro se slažu i sa sezamom i čilijem, limunom, maslacem i različitim začinskim biljem. Kombinacija je zaista mnogo, a na tebi je da odabereš omiljene okuse.
Kako napraviti špagete od tikvica?
Postoji nekoliko opcija i načina kako možeš napraviti špagete od tikvica. Na tržištu su dostupni napredni uređaji koji su specijalizirani za pripremu špageta od povrća, poput električnog spiralizatora.
Međutim, znamo da malo tko u svojoj kuhinji ima jedan takav uređaj, pa je zasigurno dobra vijest da postoje mnogo pristupačniji i jednostavniji alati. Jedna takva opcija je mali ručni spiralizator koji se koristi na principu šiljila za olovke.
Julienne rezalica također može poslužiti za izradu špageta od tikvica. Riječ je o alatu nalik običnoj gulilici za povrće, no umjesto ravnog noža, Julienne rezalica ima cik-cak nož koji radi tanke trakice prilikom rezanja.
Odlična stvar je što ovu rezalicu vrlo vjerojatno već imaš u kuhinji, a uz to je praktična i ne zauzima mnogo prostora. Uz pomoć ove rezalice možeš narezati najtanje rezance, a mana je što će ti za pripremu rezanca uz ovaj alat biti potrebno nešto više vremena.
Ako ne posjeduješ niti jedan od navedenih alata, preostaje ti običan kuhinjski nož. Ako se odlučiš na ovu posljednju opciju, vodi računa da rezanci budu približno jednakih veličina (i debljina), a za okus ne trebaš brinuti.
Tikvice prepolovi na pola te svaku polovicu nareži po dužini na tanke ploške. Zatim ploške posloži jednu na drugu i reži ih po dužini da dobiješ dugačke tanke rezance.
Bez obzira na to koju metodu odabereš, rezultat će biti jednako ukusan!
U videu možeš pogledati detaljno objašnjenu svaku od navedenih metoda.
Kako skladištiti špagete od tikvica?
Napravi svoje zoodle na vrijeme! Ovo je najbolji savjet za uštedu vremena. Nakon što spiraliziraš nekoliko tikvica, obloži veliki plastični ili stakleni spremnik papirnatim ubrusom, dodaj rezance i stavi ih u hladnjak. Ostat će svježi 2-3 dana.
Ako već imaš zalihu špageta od tikvica, možeš ih zamrznuti i koristiti kada ti zatrebaju. U tom slučaju, pripremljene špagete dobro ocijedi prije pohranjivanja u vrećice za zamrzavanje.
Je li potrebno oguliti tikvice?
Tikvice nije potrebno guliti prije spiralizacije. Samo ih dobro operi i osuši papirnatim ubrusom, prije nego što se baciš na posao! Kora tikvice daje dodatnu zelenu boju jelu, ali i dodatne hranjive tvari poput vlakana.
Najbolje je izabrati tikvice srednje veličine. Veće tikvice lakše je spiralizirati. Što se tiče porcija, planiraj jednu srednju tikvicu po osobi.
Kako kuhati špagete od tikvica?
Čestitamo - tvoji rezanci od tikvica su tu! Sada je pravo pitanje - što učiniti s njima? Sigurno razmišljaš kako ćeš ih skuhati, no pitanje koje zapravo trebaš postaviti je - kako ih zagrijati.
Naime, tikvice se sastoje od 95 posto vode (da, 95%). Dakle, ako ih (pre)kuhaš, dobit ćeš pravi kašasti nered. Ovo su metode koje možeš upotrijebiti:
1. Možeš ih jesti sirove
Jednostavno ih nareži uz pomoć spiralizatora, pomiješaj s omiljenim sastojcima i posluži. Ovo je zasigurno najjednostavnija i najbrža metoda.
2. Brzo kuhanje u mikrovalnoj
Mikrovalna pećnica je također dobar odabir. Samo složi sve svoje rezance u posudu pogodnu za mikrovalnu pećnicu i kuhaj jednu minutu. Zatim rezance rasporedi na tanjure za posluživanje i prelij omiljenim umakom.
3. Kratko dinstanje u tavi
Rezanci od tikvica možeš kratko prodinstati u tavi. Samo dodaj jednu žlicu maslinovog ulja u tavu i pirjaj nekoliko minuta. Ovo je savršena metoda kuhanja ako pripremaš primjerice tjesteninu od tikvica s češnjakom i limunom.
4. Kratko kuhanje u vrućoj vodi
Rezance od tikvica možeš skuhati u loncu s kipućom vodom. Vrijeme kuhanja je jednu minutu, a kada se rezanci skuhaju, dobro ih ocijedi i posluži s omiljenim umakom.
5. Pečenje u pećnici
Rezance od tikvica možeš pripremiti i u pećnici. Ovo je najsporija i najzahtjevnija metoda. Ali ako želite pokušati s ovom metodom, zagrij pećnicu na 200 stupnjeva.
Lim za pečenje obloži papirom za pečenje te ravnomjerno rasporedi rezance. Zatim ih pospi morskom solju. Peci ih 10-15 minuta, zatim izvadi iz pećnice i nježno utisni rezance u papirnati ubrus da se iscijedi dodatna voda.
Ako voliš tikvice, svakako isprobaj i ove recepte...