Iako sjajan izum, perilica posuđa uvijek je tu za tebe kada poslije slasnog obroka nisi raspoložena za pranje posuđa, ali i nju je potrebno ponekad oprati i dezinficirati. S vremenom se u njoj može nakupiti masnoća, ostaci deterdženta i hrane. To ne samo da pogoduje razvoju klica i bakterija, već i smanjuje učinkovitost uređaja.
Koliko često trebaš čistiti perilicu posuđa?
Bob Vila, stručnjak za održavanje kuće i kućanskih aparata, za Today je naveo kako filter za perilicu posuđa treba očistiti i isprati jednom mjesečno. Srećom, njegov postupak, čišćenje u 3 koraka je veoma jednostavan, a evo kako i ti to možeš učiniti:
- Očisti odvod: Izvadi donju policu za suđe. Provjeri odvod perilice posuđa, ukloni ostatke mesa ili hrane u njemu. To će poboljšati odvod vode, povećati učinkovitost čišćenja i spriječiti oštećenje perilice posuđa.
- Stavi ocat u perilicu posuđa: Na gornju policu perilice u šalicu ili posebnu posudu stavi ocat i uključi ju da radi na prazno u programu tople vode. Ovo će isprati masnoću i prljavštinu te također ukloniti neugodne mirise.
- Ispiranje uz pomoć sode bikarbone: Po dnu perilice posuđa pospi sodu bikarbonu pa pokreni kratki ciklus pranja. Nakon toga, perilica će biti svježa, blistava i spremna za korištenje.
Za dodatno čišćenje - sve odvojive dijelove možeš dezinficirati tako što ćeš ih namočiti u toplu sapunicu i uz pomoć četke dodatno oprati. Ono što se često zaboravlja također je i pranje rubova perilice i gume koja se nalazi na vratima perilice. To možeš napraviti uz pomoć spužvice ili tkanine namočene u toplu vodu.
Nakon čišćenja - sve dijelove vrati nazad. Također, ako do sad nisi to radila, između ciklusa pranja, vrata perilice drži otvorenima kako bi se ona zračila.