Kaki, poznat i kao japanska jabuka ili persimon, voće je koje osvaja svojom bojom i slatkoćom. Ovaj zanimljiv plod podrijetlom iz Azije, sve češće pronalazi put do naših tržnica i stolova, a jedinstvena kombinacija okusa, teksture i blagotvornih sastojaka čini ga idealnim za sve one koji vole prirodne i zdrave delicije.
Najpopularnije sorte
Iako postoji više od stotinu različitih sorti kakija, dvije se posebno izdvajaju: hachiya i fuyu. Razlikuju se po obliku, okusu i načinu konzumacije. Sve o njima doznaj u nastavku, kao i to zašto se trebaju naći u tvojoj jesenskoj košari s voćem.
Fuyu – slatki i spremni za grickanje
Fuyu kaki je prava poslastica koju možeš jesti kao jabuku. Okruglastog i čvrstog oblika, savršeno dozrijeva kad postane narančast. Nije ga nužno guliti, ali mnogi to čine prije nego što ga narežu na kriške.
Fuyu kakiji idealni su za dodavanje u salate, doručak s pahuljicama ili čak za pečenje, gdje mogu zamijeniti jabuke u receptima.
Njihova hrskava tekstura čini ih izvrsnima za grickanje, a ako ti ih ipak ostane nekoliko zrelih, možeš ih zamrznuti i kasnije koristiti u smoothiejima ili pečenim jelima.
Fuyu može izdržati mjesecima ako ga pohraniš na hladnom i tamnome mjestu, a kako vrijeme prolazi, omekšat će i postati još sočniji. U tom trenutku, njihova kašasta tekstura idealna je za pripremu pirea koji se može koristiti u raznim slasticama.
Hachiya – strpljenje donosi slatkoću
Za razliku od fuyu, hachiya kaki nije nešto što ćeš pojesti odmah sa stabla. Njegova veličina i oblik podsjećaju na veliki žir, a najveća razlika je u tome što mora biti potpuno mekan prije konzumiranja
Ako ga pokušaš pojesti dok je još tvrd, suočit ćeš se s izuzetno oporim okusom. Ali, kad potpuno omekša, postaje nevjerojatno sladak i kremast, gotovo poput pudinga.
Da bi dozrio, jednostavno ga ostavi na sobnoj temperaturi dok ne postane mekan poput zrele rajčice. Možeš ubrzati proces stavljanjem u vrećicu s bananom, koja ispušta etilen, ubrzavajući zrenje.
Kad je spreman, hachiya kaki doslovno možeš jesti žlicom ili sačuvati njegovu kremastu unutrašnjost za kolače i pudinge.
Kako ih razlikovati?
Jednostavno je! Fuyu kaki je nizak i čvrst, dok je hachiya veći i u obliku žira. Fuyu možeš jesti odmah, dok hachiyu moraš pustiti da potpuno omekša prije nego uživaš u njegovoj slatkoći.
Osim što su nevjerojatno ukusni, kakiji su riznica hranjivih sastojaka. Prepuni su vitamina A i C te bogati antioksidansima koji jačaju imunitet i smanjuju upale. Njihova vlakna pomažu probavi, a visok sadržaj kalija pomaže u održavanju zdravog krvnog tlaka. Osim što će te ugrijati slatkoćom, kakiji će te osnažiti i iznutra.