Sendviči su praktičan i brzinski obrok koji možeš unaprijed pripremiti kod kuće i bez problema ponijeti na posao. No, ako ga pripremaš unaprijed, postoje određena pravila koja moraš imati na umu, kako se kruh ne bi namočio, salata uvela, a okus se promijenio.
Osam savjeta koje donosimo u nastavku pomoć će ti u pripremi najfinijeg sendviča, koji će biti jednako ukusan (i svjež) i sljedeći dan.
1. Odaberi sastojke koji će ostati svježi i nekoliko dana.
Neki se sastojci, poput svježe mozzarelle i drugih mekih sireva, brzo počnu kvariti, a neke vrste kruha vrlo brzo postaju suhe. Prije nego počneš raditi sendvič, razmisli koje će komponente trajati najduže.Tvrdi sirevi, primjerice cheddar, izvrsni su primjeri čvrstih sireva koji neće promijeniti okus stajanjem. Izbjegavaj svježu mozzarellu i kozji sir. Uvijek upotrijebi hrskavi kruh i peciva, a izbjegavaj meki kruh koji se brzo razmoči
2. Upotrijebi neki namaz
Kako bi tvoj sendvič pripremljen unaprijed ostao svjež, uvijek koristi namaz ili maslac. Neki namazi (poput maslaca) zapravo čine kruh dulje svježim. Masni začini (poput maslaca ili majoneze) mogu se namazati i na gornje i na donje komade kruha s unutarnje strane sendviča. Time se stvara prepreka između punjenja i kruha koja sprječava kruh da upije vlagu.
3. Tostiraj kruh
Prepečeni kruh neće ostati hrskav dulje vrijeme, ali će spriječiti njegovo vlaženje. Dakle, stavi kruh u toster na samo nekoliko sekundi prije nego započneš s pripremom sendviča. Također, prije sastavljanja ostavi kruh da se ohladi nekoliko minuta.
4. Spremi sendvič u plastičnu foliju ili papir za pečenje
Što se tiče skladištenja, vrećice s patentnim zatvaračem i plastične folije odlične su za održavanje svježine suhih sendviča. No, ako je tvoj sendvič već vlažan (napravljen je od sastojaka poput rajčice, kiselih krastavaca i drugog povrća), papir za pečenje bi mogao biti mnogo bolji izbor.
5. Pobrini se da su sastojci suhi
Vlaga je veliki neprijatelj sendviča, posebno ako ih pripremaš unaprijed. Pobrini se da su svi sastojci što suši, uključujući salatu te ostalo povrće. Uvijek dobro osuši salatu prije nego ju dodaš u sendvič. Također, papirnatim ubrusom dobro posuši sve ostale mokre sastojke, poput krastavaca i rajčica.
6. Posebno zapakiraj kremaste sastojke
Ako planiraš unaprijed pripremiti sendviče s kremastim punjenjem (poput salate od tunjevine, pileće salate ili salate od jaja), uvijek ih spakiraj u zasebne zdjelice.
7. Ako ih planiraš skladištiti dulje od tri dana, zamrzni ih
Sendviči napravljeni od tvrdih sireva i suhomesnatih narezaka savršeni su kandidati za zamrzavanje, no oni napravljeni s nježnijim sastojcima nisu najbolji izbor, kada govorimo o zamrzavanju. Ako želiš zamrznuti sendviče, jednostavno zamotaj pripremljene sendviče u foliju, a zatim ih prebaci u veliku vrećicu s patentnim zatvaračem. Sendviči se mogu čuvati u zamrzivaču oko mjesec dana. Svježe povrće uvijek dodaj u sendvič nakon što se u potpunosti odmrzne, odnosno prije konzumacije, savjetuje TheKitchn.
Isprobaj sljedeće recepte: