Špajza 08. srpnja 2025.

Kad biraš boje u kuhinji, pazi na - orijentaciju!

Kad biraš boje u kuhinji, pazi na — orijentaciju!
foto: Freepik
Svjetlost ne dopire svugdje jednako. Zato ista boja neće svugdje izgledati isto, s obzirom na to na koju stranu svijeta je okrenuta tvoja kuhinja. A u kuhinji je to važno!

Kad bira boje za kuhinju, rijetko tko prvo pomisli na — orijentaciju. Često se traži "vesela", "svijetla", "nešto što paše uz retro komodu" ili "bidermajer sofu"... A istina je da dnevna svjetlost, koja u prostoriju dolazi kroz prozore, određuje kako boja izgleda u prostoru.

I ne, nije svejedno gleda li prozor prema sjeveru ili prema zapadu. Svjetlost nije neutralna. Ona mijenja raspoloženje, dubinu, temperaturu i dojam prostora.

Kuhinja je posebno osjetljiva na boje jer je često srce doma, mjesto okupljanja, a i zona gdje boje imaju praktičnu funkciju: treba vidjeti, ali ne zaslijepiti. Evo kako odabrati boje prema "strani svijeta" — i zašto se isplati uložiti vrijeme u tu misiju.

Kad biraš boje u kuhinji, pazi na — orijentaciju! | Author: Freepik Sjeverna orijentacija voli tople boje koje unose život foto: Freepik

Sjever: toplina je ključ

Kuhinju koja gleda na sjever karakterizira hladnije, difuzno svjetlo koje se ne mijenja puno tijekom dana, ali često djeluje sivo, plavkasto ili jednostavno – tmurno. Zato treba tražiti boje koje unose toplinu.

Najbolje funkcioniraju bež tonovi, svijetle terakote, boje pijeska ili čak nježni žuti tonovi. Umjerene nijanse sive mogu funkcionirati samo ako vuku na toplu stranu.

Ako želiš unijeti više karaktera, to možeš učiniti nijansama poput boje meda, jantara ili čak senf žute — ali nikad hladnim, prigušenim tonovima. Zelenkasti tonovi poput kadulje ili pistacija također su dobrodošli jer prostor čine prirodnijim i mirnijim, a ne djeluju sterilno.

kuhinja Možda vas zanima... Savjeti Marie Kondo za savršeno urednu kuhinju Špajza

Jug: umiriti svjetlost

Prostor koji gleda na jug uživa najviše dnevnog svjetla, često izravnog i toplog. Tu boje moraju smirivati, ne pojačavati dojam. Hladnije nijanse: sivo-plave, maslinaste, puderaste ružičaste ili prigušeni tonovi lavande pomažu stvoriti ravnotežu. Također, dobro funkcioniraju pastelni tonovi jer upijaju dio svjetla, a ne bliješte.

U prostorijama koje 'gledaju' na jugoistok i jugozapad može se ići dublje: tamnozelene, morskoplave ili elegantne nijanse tinte izvrsno se ponašaju pod sunčevim zrakama. Ako želiš svjetliju kuhinju, neka bude bijela, ali ne čista, hladna bijela. Treba birati nijanse s toplim podtonovima, koje zrače, ali nisu sterilne.

Kad biraš boje u kuhinji, pazi na — orijentaciju! | Author: Freepik Jutarnje svjetlo u "istočnoj" kuhinji traži svježinu foto: Freepik

Istok: svježina za jutro

Kuhinje okrenute prema istoku imaju jaku, ali kratkotrajnu svjetlost ujutro. Zato boja mora dobro izgledati na početku dana, ali i kasnije, kad sunce nestane iz prostorije.

Tu pomažu lagani tonovi koji nisu previše razigrani - svijetloplava, mint zelena, puderasta bež, pastelne narančaste. Ako želiš dinamiku, možeš posegnuti za svježom narančastom s dozom topline, ili čak nježnim maslinastim tonovima.

kuhinja Možda vas zanima... Ne zaboravi očistiti ovih 6 stvari u kuhinji Špajza

Najbolje je izbjegavati prehladne nijanse koje u predvečerje u ovim prostorijama djeluju sivo ili prljavo. Umjesto toga, biraj boje koje sadrže zrno topline, ali ne zasljepljuju u jutarnjem svjetlu.

Kad biraš boje u kuhinji, pazi na — orijentaciju! | Author: Freepik Puder ružičasta i zapadno svjetlo se vole foto: Freepik

Zapad: zlatni sati traže ravnotežu

U zapadnim kuhinjama, svjetlo dolazi kasno - najprije je mutno, a kasnije zlatno i intenzivno. To znači da boja mora izgledati dobro u oba dijela dana.

Dobro funkcioniraju pastelne boje s karakterom: lavanda, kadulja, puderasta ružičasta, ali i tamniji tonovi poput plavkasto-sive, boje šljive ili suzdržanog ružičastog zlata. Za one hrabrije, mogu funkcionirati i boje poput ciglasto crvene ili zagasite boje maline, ali samo ako je ostatak kuhinje jednostavan.

Važno je paziti na završnu obradu. Saten ili ljuska jajeta kao završni sloj dodaje lagani sjaj koji pomaže reflektirati svjetlo u večernjim satima.

kuhinja Možda vas zanima... Što sve trebaš napraviti u kuhinji prije godišnjeg Špajza

Kako testirati boju?

Najveća pogreška je gledati boju samo pod umjetnim svjetlom ili na ekranu. Potrebno je staviti uzorak na zid i promatrati ga tijekom cijelog dana - od ranog jutra do večeri.

Tako će se najbolje vidjeti kako boja "živi" u prostoru. Također, boju treba testirati pored elemenata koji ostaju: pod, kuhinjski ormarići, radna ploha, uređaji. Boja mora igrati ulogu u cjelini — i vizualno i funkcionalno.

Kad biraš boje u kuhinji, pazi na — orijentaciju! | Author: Freepik Koristiš li tamnije boje, obrati pažnju na teksturu i sjaj foto: Freepik

Još nešto o finišu i kombiniranju

Nije sve u boji, važan je i finiš. Matirane boje apsorbiraju svjetlo i zatamnjuju ton, dok polusjajne i sjajne površine reflektiraju svjetlost i čine prostor svjetlijim.

U kuhinji to znači i praktičnost: sjajnije boje lakše se čiste, što ih čini korisnima oko štednjaka, sudopera i radnih ploha. Ukratko, kuhinja je prostor koji se koristi svaki dan, prostor koji treba podnositi različita svjetla, raspoloženja i aktivnosti.

Prava boja nije ona koja ti se sviđa na fotografiji, već ona koja tvom prostoru odgovara kad u njega stvarno uđeš. Boja koja zna surađivati sa svjetlom, prostorom i tobom. Ako se boja bira s razumijevanjem, kuhinja više ne izgleda samo lijepo. Ona postaje prostor u kojem ti je – dobro.

kuhinja Možda vas zanima... Pripazi na ovih 5 stvari u kuhinji i održi je urednom Špajza

 

 

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.