Prije nego što počnete, pobrinite se da imate oštar nož i kvalitetnu dasku na kojoj ćete rezati. Luk prerežete na pola i to na način koji je prikazan na prvoj fotografiji.
Nakon što ga prerežete na pola, polovicu luka okrenite prema dasci i nož usmjerite na stranu suprotnu od korijena luka koji vam Branko Ognjenović pokazuje (fotografija broj dva i broj tri).
Sjeckajte u smjeru suprotnom od korijena luka koji drži luk zajedno kako vam se ne bi raspadao po dasci za rezanje te ga nemojte odrezati do kraja. Kada sjeckate luk po dužini, presjecite okomito duge trakice na način da nož ne dižete od kuhinjske daske.
Prilikom rezanja iznimno je važan položaj ruke, a nož mora kliziti po jagodici srednjeg prsta. Prste uvijek držite skupljene kako bi nož glatko klizio. Noža se ne smijete bojati, a ukoliko vam nož nije oštar, čestice kiseline idu u zrak zbog čega plačete.
Branko Ognjenović navodi dvije najpopularnije tehnike rezanja, korištenje noža kao giljotine i sjeckanje gore-dolje uz držanje noža na dasci na rezanje.
Jednom kada se naviknete na nož i dopustite da klizi po jagodici prsta, rezanje luka neće vam predstavljati problem. Ako luk ne želite sjeckati na sitno, već na trakice za salatu ili wok, također ga prepolovite pa režite poprečno kao na posljednjoj fotografiji.
Za što god vam trebao luk - dobar vam tek!