Ako voliš borovnice, vjerojatno ćeš u sezoni pohitati na tržnicu po ove sočne, svježe plodove. Međutim, ne pohraniš li ih na pravi način, mogle bi se pokvariti prije nego što uspiješ uživati u njima.
Kako bi ovo zdravo i ukusno bobičasto voće ostalo svježe što je dulje moguće, izbjegni jednu od najčešćih pogrešaka: skladištenje koje omogućuje nakupljanje vlage.
Borovnice moraš dobro osušiti
Iako možda misliš da je dovoljno isprati i temeljito osušiti borovnice prije pohrane, trebaš napraviti još nekoliko koraka. Nakon što ih ispereš, položi borovnice u jednom sloju na lim za pečenje i ostavi ih da se osuše nekoliko sati.
Kada su potpuno suhe, ključno je dodati papirnate ručnike između svakog sloja borovnica u vrećici s patentnim zatvaračem ili u posudi s poklopcem. To će pomoći upiti višak vlage koja se može pojaviti tijekom skladištenja. Nakon što spakiraš suhe borovnice, stavi ih u najhladniji dio zamrzivača. Kada su ovako pohranjene, mogu trajati i nekoliko mjeseci.
Jesu li se borovnice pokvarile?
Čak i uz najbolje namjere, borovnice se ipak mogu pokvariti. Kako možeš znati jesu li neupotrebljive za omiljeni recept za pitu ili kolač s borovnicama?
Neki od znakova uključuju “naboranu kožu”, kašastu teksturu ili plijesan. Plijesan na borovnicama pojavljuje se kao bijela pahuljica - gotovo poput pamuka.
Dobra vijest je da, ako pronađeš jednu ili dvije pljesnive borovnice u posudi, ne znači da su sve neupotrebljive. Ako većina borovnica (75% ili više) i dalje izgleda dobro, možeš ih konzumirati, pod uvjetom da izbaciš pljesnive borovnice i one koje su bile u izravnom kontaktu s njima (još jedan razlog zašto su slojevi papirnatih ručnika korisni).
Pročitaj i ove korisne savjete!