Smokve imaju vrlo kratku sezonu uzgoja i iznimno su osjetljive. Stoga su najukusnije ako se jedu neposredno nakon branja, nakon što su kratko vrijeme odležale u hladnjaku.
Iako su svježe smokve dostupne tek nekoliko mjeseci u godini, u suhim smokvama možeš uživati tijekom cijele godine. Stoga se, kako se ljeto bliži kraju, okušaj se u tradicionalnom sušenju smokava. Iako kod nas postoje brojne vrste smokava, za sušenje su najpogodnije sorte koje imaju veći sadržaj suhe tvari. Sorte Bjelica i Zamorčica su pritom najzanimljivije, no sušiti se mogu i druge vrste. Bitno je da se odabiru zreli i zdravi plodovi jer se nezreli plodovi ne mogu sušiti. Također, plodovi ne smiju biti mokri od kiše niti vlažni od rose. Smokve beri zajedno s peteljkom, najbolje u prijepodnevnim satima.
Smokve valja pažljivo transportirati do prostirke od trske, rešetkaste košare ili pamučne plahte na kojima će se sušiti, naravno smještene na suncu. Važno je da se smokve međusobno ne dodiruju te da ih tijekom dana najmanje jednom okreneš kako bi se što ravnomjernije osušile. Napadaju li muhe plodove, smokve prekrij mrežom. Navečer smokve s "podlogom“ na kojem se suše unesi u suhu i prozračnu prostoriju kako ne bi na njih dospjela rosa ili kiša. Svakako svaki dan ukloni one smokve koje su zaražene bakterijama, plijesni ili ličinkama muhe.
Na ovaj način smokve sušiš četiri do sedam dana. Sušene smokve ćeš prepoznati po mekoj unutrašnjosti te po tome što se ne vraćaju u prijašnju formu kada ih pritisneš prstima. Pripazi da smokve ne presušiš jer će postati tvrde te izgubiti aromu i boju. Suhe smokve, zatim, potopi u vruću morsku vodu ili slanu vodu (otprilike pola šalice soli na 5 L vode) na 10-20 sekundi. Na taj način se uništavaju nametnici i uzročnici bolesti. Smokve potom ocijedi i sušiš 1 dan na plahti na suncu.
Suhe smokve spremi u papirnate ili platnene vreće te im dodaj list lovora i komorač kako bi dobile dodatnu aromu. Čuvaj ih u suhom, prozračnom i hladnom prostoru te redovito uživaj u ovom prirodnom slatkišu.