Izgledom i okusom na prvu podsjeća na puding od vanilije, pa bi mogli reći da je bazična, no nikako ne i dosadna. Ova prilagodljiva krema neizostavna je kod pripreme princes krafna, eklera i Napoleon šnita, no može poslužiti i kao nadjev za druge slastice – poput pita, torta i krafni, ili se pak servirati zasebno, uz malo tučenog vrhnja i svježeg voća.
Kako pripremiti slastičarsku kremu?
Za pripremu slastičarske kreme ili creme patissiere – kako se zove na "materinskom“ francuskom, bit će vam potrebno 500 mL mlijeka, 100 g (oko ½ šalice) šećera, 4 žumanjka i 50 g (4-5 žlica) škrobnog brašna.
Kako bi krema imala puniji okus i sjajniji izgled, na popis sastojaka možete dodati i 30 g (2 žlice) maslaca, no nikako nemojte izostaviti vaniliju. Najbolje je upotrijebiti ½ mahune ili 1 žličicu ekstrakta vanilije, no poslužiti vam može i 20 g vanilin šećera kojeg onda treba pribrojati ukupnoj količini od 100 g šećera koliko nalaže recept.
Pripremu započnite zagrijavanjem mlijeka na laganoj vatri do vrenja. Ukoliko za aromu vanilije koristite izvornu mahunu, rastvorite je i izvadite joj unutrašnjost pa sve skupa dodajte u mlijeko prije kuhanja. Dok se mlijeko zagrijava, pjenjačom umutite žumanjke i šećer te im dodajte škrobno brašno i sve dobro promiješajte pazeći da u smjesi nema grudica. Ovaj postupak nemojte napraviti prerano jer dugo stajanje škrobnog brašna u žumanjcima može izazvati njihovo grudanje.
Kada mlijeko zakipi, po potrebi iz njega izvadite ostatke mahune vanilije te ga vrlo polagano počnite dodavati u smjesu sa žumanjcima neprestano miješajući. Možete i najprije u žumanjke dodati samo malo vrućeg mlijeka kako bi ih prvo temperirali, a tek onda započeti s dodavanjem ostatka.
No u svakom slučaju, nakon što ste dobro izmiješali mlijeko i žumanjke, smjesu vratite u posudu u kojoj se kuhalo mlijeko i kuhajte na laganoj vatri stalno miješajući pjenjačom. Kada smjesa zakipi, kuhajte je još 1-2 minute kako bi se aktivirao škrob i zgusnuo kremu. Posudu potom sklonite s izvora topline i u nju, po želji, umiješajte maslac, a ako ste odlučili da će te aromu vanilije dodati u obliku ekstrakta, umiješajte i njega.
Mali slatki trikovi
Slastičarska krema ne bi smjela imati grudice škrobnog brašna ni komadiće kuhanog žumanjka, no ako je nešto pošlo po krivu, problem riješite "pasiranjem“ još vruće kreme kroz gustu cjediljku. Također, kremu nemojte hladiti u loncu u kojem se kuhala, nego je prebacite u čistu zdjelu, a izravno na vrh kreme, dok je još vruća, položite prijanjajuću plastičnu foliju kako biste spriječili stvaranje kožice tijekom hlađenja.
Kada se krema ohladi na sobnu temperaturu, stavite je u hladnjak na barem 2 sata, no možete je čuvati i do 2 dana. Prije korištenja, kremu dobro promiješajte kako bi imala što podatniju konzistenciju, a ako joj želite dati prozračniju teksturu, u nju umiješajte tučeno vrhnje.
Brza priprema "u jednom loncu“
Prethodno opisani postupak klasični je način pripreme, međutim, postoji i brža i jednostavnija metoda, koja postaje sve popularnija u naše ubrzano doba. Kod pripreme slastičarske kreme "u jednom loncu“ u posudi najprije dobro promiješajte šećer i škrobno brašno, a potom im dodajte hladno mlijeko u koje ste prethodno dobro umutili žumanjke.
Sve sastojke dobro promiješajte, a ukoliko želite, odmah dodajte i maslac. Smjesu, uz neprestano miješanje pjenjačom, zagrijte na laganijoj vatri do vrenja, a zatim nastavite s kuhanjem dok se ne zgusne. Pravila vezana uz dodavanje vanilije i hlađenje kreme ista su kao i kod klasičnog načina pripreme.