Špajza 13. lipnja 2016.

Najbolja mjesta za gledati Euro - uz zanatska i craft piva!

Pivo
foto: Thinkstock
gastro postao gastro.24sata.hr
Spojiti vrhunski nogomet i pivo danas je najmanji problem. No, što ako ste ljubitelj malih, zanatskih pivovara i njihovih više nego zanimljivih piva? Evo savjeta!

Da, doista danas u Zagrebu ima lokala, pogotovo onih otvorenih u posljednje vrijeme, koji će zadovoljiti potrebe i najzagriženijih ljubitelja zanatskih piva. Dao sam si (slatkog) truda i obišao one za koje mislim da zadovoljavaju neki goli minimum po mojoj procjeni – da imaju makar jedno točeno zanatsko pivo i više etiketa na policama. Cijenama se neću posebno baviti jer su one manje-više slične. I opet ću ponoviti, lokale koje prodaju zanatsko pivo ne treba uvjetovati niti lokacijom niti terasom ili prostorom, jer zbog toga se tamo ne dolazi. Dolazi se zbog proizvoda.

Ovih ćemo dana imati i poseban razlog, počinje nogomet, pa ako neki od lokala nema televizor, možda je vrijeme za ozbiljan razgovor s gazdom. Iznenadit ćete se, obilazak istih zahtijevat će od vas poprilično napora (i promila), neki od njih doista su sjajni. Nije isključeno da se pojedinima i vratim u nekom kasnije postu, a sasvim sigurno ću sličnu temu posvetiti i Samoboru. Krenimo redom koji ničime nije određen. 

Tolkien's, Opatovina 49
– legendarni lokal danas smješten na Opatovini mjesto je koje ni u kojem slučaju ne smijete zaobići a trebate ga preporučiti svakome. Oni moje generacije pamte ga dobro, ovdje se dolazilo probavati prva specijalna piva pa će ga dijelom i zbog toga pivari nerijetko ispoštovati i upravo ovdje organizirati svoje premijere. Velik broj etiketa od kojih su neke i ekskluzivne, uvijek neko renomirano točeno pivo te ugodna atmosfera terase na gornjem ulazu Opatovine savršeno su mjesto za tiho uživanje u svojem pivu.

CraftRoom, Opatovina 35
– Tek nedaleko Tolkien'sa nalazi se Craft Room. Bez obzira na prigovore oko uređenja interijera, ovo je doista prvi tap room u gradu. Danas je ovdje 13 točionika, gotovo sva domaća piva, dobar broj stranih a sasvim je logično kako se Craft Room nametnuo također kao mjesto o kojem pivari razmišljaju kada žele predstaviti svoja piva. Veliki interijer za to je odličan a uz neke sitne preinake mogao bi biti još funkcionalniji. Svakako iskoristite priliku i popnite se na terasu, doista je prekrasno a nemojte se ustručavati probati i kuhinju prilagođenu nepcima ljubitelja piva.

Ro&Do, Opatovina 29
– Ha! Onaj tko ovdje nije bio neka požuri jer popularni „rođo“ definitivno je mjesto za sve zanatske stvari. Ovdje nema ništa industrijskog, sve alkoholno je craft, od whiskeyja do piva. Duša je lokala njegov vlasnik i šanker Dominik, stručnjak za pića, možda i jedini koji doista zaslužuje titulu ambasadora ili promotora zanatskog pića svih vrsta u nas. Originalnost i osebujnost jezik su ovog lokala na Opatovini gdje je craft čak i inventar. Napomena: na poruke sa zidova poput „tringelt nije grad u Njemačkoj“ odmah se naviknite. 

Harat's, Kaptol 4
– Malo iznenađenje. Iako mi je najavljivano kako će se novi „irish pub“ koji će zamijeniti stari dobri Potepuh baviti prije svega industrijom, to je očito bila pogrešna informacija. Kada uđete u ovaj lokal pomalo osebujne vanjštine, sačekat će vas veliki šank s ni manje ni više nego 15 točionika. Rusi, vlasnici franšize Harat's koja broji 88 lokala u Rusiji, zemljama bivšeg SSSR-a i još par drugih, ozbiljno su shvatili zagrebački turistički potencijal. Industrija je ovdje u manjini kada se o pivima govori, na tapovima su domaći craftovi, strani, pa onda i pivo koje se proizvodi posebno za lokale iz lanca. Drugih je alkohola pregršt, pa iako lanac ne ide baš do kraja u istu košaru s craftom, za vjerovati je da će se ovdje možda i ponajviše piti.

Dvorište, Maksimirska 31
– Dugo već, još i prije mojeg djetinjstva u najljepšem zagrebačkom kvartu postoji lokal na ovom mjestu. Plaćanje parkinga imalo je što za reći oko gašenja brojnih lokala i obrta na Maksimirskoj. Rješenje za Dvorište – craft! Zaista, nije nikakva šala, upravo ćete ovdje moći popiti neke popularne hrvatske kvartove u danas za ovaj grad zapravo neobičnoj atmosferi mira i spokoja bez neke užurbanosti. Pogotovo će tako biti ako odete iza lokala i vidite zbog čega ovaj lokal s nekih 60 vrsta različitog piva nosi ovo ime. U Dvorištu je sjajno.

Dvorište 

Cajt, Vlaška 68
– Ipak najveće iznenađenje. Nekoliko puta su mi govorili kako ovaj stari lokal ne smijem zaobilaziti. Pamtim Cajt iz mlađih dana kada je to bila gemb-birtija u koju se dolazilo na kavicu nakon placa a odlazilo oko tri popodne, tako i neka moja stara ekipa. Danas je Cajt doista blizu da doista postane kultno mjesto zanatskog piva. U točionicima se pronađe i ponešto neočekivano poput Schneider Weissea ili Augustinera uz još 50-tak etiketa na policama. Ono što posebno cijenim, ondje znaju, o svakoj toj etiketi mogu vam nešto ispričati što je doista odlično. Iako sam rekao kako ću nastojati ne baviti se cijenama, mora se spomenuti kako je ovdje, primjerice, najjeftinija Nova runda u gradu od samo 17 kuna za pola litre.

Cajt | Author: facebook foto: facebook

All In, Draškovićeva 31
– Kada se craft pojavi u ovakvom lokalu, onda je to znak da craft pobjeđuje! U Draškovićevoj bismo očekivali kako vladaju ugovori s industrijskim pivovarama, no eto, All In se odlučio ponuditi proizvode neovisnog pivarstva. Sjeo sam tako unutra, uzeo redovan cjenik, onako neodlučno buljeći u njega a da bi me prekinuo konobar odjeven u majicu industrijske pivovare. - Ovdje gledaj!, prekinuo me pruživši poseban cjenik s domaćim zanatskim pivima. Tako se to radi, najbolje je eventualnu podozrivost prema domaćem proizvodu slomiti odlučnošću. Ugostili su već ovdje 15 domaćih craftova, šest je stalnih tapova i jedan ili dva koja se rotiraju. Velik je to lokal, kada se završi popravak fasade to će se vidjeti još bolje a lokal dobiti puno svjetla. Po meni, savršeno mjesto za veliku ekipu koja voli dobro pivo i nogomet. Ali uz još jedan dodatak, a to je da u All Inu imaju growlere, dakle pivo se iz točionika može odnijeti kući gotovo u stanju u kojem je bilo u kegu. Odlično.

Valhalla, Radićeva 25
– Kako dobro! Unatoč raskopanoj Radićevoj, morao sam otići u ovaj lokal koji biste očekivali svugdje drugdje u Zagrebu osim u strogom centru. Ali, ovdje je i to je naprosto sjajno. Jer, moram priznati, bolju dobrodošlicu i prirodniju ekipu nisam već odavno sreo. Već po imenu se može zaključiti kako se radi o heavy metal baru, no vjerujte ovdje će se ugodno osjećati svatko. Jer, ponajprije nemoguće je nešto pronaći na cjeniku sa 101 unosom i to po cijenama koje su naprosto nevjerojatne. Ovdje pivo znaju i zbog njega se ovdje okupljaju. Jedno je ovo od ishodišnih mjesta neovisnog pivarstva u nas s gazdom koji zna kako će goste privući. Sve je neposredno i s ponešto za svakoga. Valhalla je ono „to“.

Legend Riders Blues Bar, Trg Bartola Kašića 4
– Slična priča kao i All In. Preko puta placa na Kvatriću, u nizu kafića s redovitom ponudom eto i Legend Ridersa. I razlika se odmah vidi, ni približno toliko gostiju nema u susjeda nego ovdje. Ponuda solidna, lokal ima neku dušu, gosti su različitih dobi. Ima, međutim, jedna stvar koja me malo zasmetala. Cjenik za craft piva, kad već mora biti suživota s industrijom, trebao bi biti odvojen od piva koja iz industrije dolaze. Samo to, ipak treba dati dužno poštovanje craftu, sve ostalo u Legend Ridersu je u redu. Dobro je da ovakav lokal postoji i dalje od strogog centra.

The Beertija, Pavla Hatza 16
– Već dugo je ovaj lokal poznat po velikom broju različitih pivi, no unatrag koju godinu poseban je još po nečemu. Ovdje je, naime, tematski rock'n'roll park pa se u hmeljnim okusima može uživati u zaista originalnom ambijentu. Uz točenu Zmajsku znano je kako je ovdje uvijek bila ambicija imati sva piva koja se mogu nabaviti u nas, tako i jest, doista ima svega. Tako je Beertija mjesto u kojem će se pronaći svatko, i oni kojima je do hladovine, i oni koji vole glazbu, a od danas i oni koji vole nogomet. Riječ je, dakle, o pivsko-kulturno-sportskom lokalu koji svakako treba pohoditi.

Hop In, Dubravkin trg 3
– Da sam radim lokal s craft pivima, bio bi ovakav kao što je Hop In. Bez puno filozofiranja i pompe, nedaleko Autobusnog kolodvora, odmah iza Radničke ceste otvorio se ovaj lokal u kojem je odmah jasno o čemu je riječ. Tu se ne prodaje interijer ili tenda nego se ovdje dolazi zbog proizvoda, dakle zanatskih piva. Njih je doista dosta u ponudi, ambijent ugodan, takav da možeš sjesti sam ili doći s ekipom, po potrebi intiman ili veseo. Nadam se da će se Hop In još dugo održati i tako dokazati da za craft nije bitna lokacija niti veličina terase nego je bitan proizvod koji se nudi i zbog kojeg će se ovdje uvijek okupljati ekipa sličnog profila. Ako bude još i terase, super, a otići do Hop Ina treba ionako. Za mene, najbolje craft mjesto u gradu. Van konkurencije!

Hop In | Author: facebook foto: facebook

Pivovara i pivnica Medvedgrad
– Ne bi bilo pošteno raditi ovakav pregled bez da se spomene lokale najveće zanatske pivovare. Moraju van konkurencije jer ćete u njihovim lokalima, logično, pronaći samo njihova piva. Ali, ipak je riječ o epicentrima zanatskog pivarstva koji su obogaćeni dobrom kuhinjom i ambijentom čemu svjedoči i veliki broj fanova koji redovito pohode lokale u Ilici, Tkalčićevoj i staroj Samoborskoj. Još, Medvedgrad je zaražen nogometom, čak su bili i sponzorima Futsal Dinama. Uvijek preporučljivo. 

Tekst je napisao Zoran Vitas za svoj blog Volim pivu!

 

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.