Da ne duljimo, odležani ružičasti pjenušac na bazi crnog pinota bit će odličan i ekskluzivan par salati od jetrica, ali ovom prilikom nudim mirniji izbor: jedno bijelo, jedno ružičasto i jedno crveno vino bez mjehurića. U slast.
Potražite recept za salatu od pilećih jetrica i rikole.
- Do 50 kuna
Enjingi Sivi pinot kasna berba 2007.
Predikatna vina u pravilu se preporučuju uz jetru, posebice pačju ili gusju, a podrum Ivana Enjingija prepun je predikata jer grožđe bere poprilično kasno, a vino mu dugo odležava prije izlaska na tržište i natruha plemenite plijesni ima i u vinima koja nisu deklarirana pao posebne berbe. Ovaj sivi pinot je kasna berba, no po zagasitom mirisu suhog voća i meda mogao bi proći i kao izborna. Butelja suhog vina u Enjingijevoj vinariji i na web-shopu stoji 50 kuna.
- Od 50 do 100 kuna
Glavić rose 2013.
Boja ovog vina oduševit će one koji vole srednje pečena jetrica jer pristaje onoj crvenkastoj crti u sredini. Aroma će oduševiti svakoga jer na svijetu valjda nema ljudi koji ne vole miris višanja i malina. A okus... Dominira mekoća, no ima i neku grubu crtu i baš zbog nje je dobar izbor za jetrica na salatu. Syrah, od kojeg je ovaj rose, obitelj Glavić uzgaja u vinogradu u Konavlima, a vino se radi u Stanciji Meneghetti u Balama pokraj Rovinja. Butelja je oko 75 kuna.
- Više od 100 kuna
Tomac Crni pinot 2012.
Crni pinot je prokleta sorta, reći će mnogi. Stvara puno problema u vinogradu, ne predaje se ni u podrumu, no vješti vinogradari i podrumari od njega znaju napraviti velika vina. U Hrvatskoj su najbolji crni pinoti u pravilu s Plešivice. Uz obitelji Režek, Korak i Šember, četvrti as u pokeru su Tomci. Njihova berba 2012. dovoljno je voćna da bi se pila ljeti, dovoljno moćna da bi pristajala uz meso i s dovoljno začinskih nota za jetrica. Butelja je oko 125 kuna.