Špajza 23. studenoga 2024.

Sve tajne dobrog temeljca i recept za velouté umak

Umak
5 MIN
10 MIN
8
SREDNJE
temeljac
Temeljac od kostiju i povrća
foto: Monika Grabkowska/Unsplash
Za dobar temeljac potrebno je dosta vremena i kvalitetne namirnice, ali trud će se isplatiti kada ga dodaš u svoj omiljeni umak...

Umak koji će komplementirati jelu može se pripremati na mnoštvo načina, a jedna od najsofisticiranijih podrazumijeva - temeljac. Metodu su razvili francuski majstori kuhinje, a njegova upotreba daje umake intenzivnih aroma i punog tijela.

Dobar temeljac zahtijeva vrijeme i kvalitetne namirnice

Dobar temeljac za pripremu umaka zahtijeva vrijeme i kvalitetne namirnice, no pravi će se gurmani složiti da se trud isplati. Kvalitetno pripremljen temeljac možete čak zapakirati u male vrećice, zamrznuti i tako uštedjeti vrijeme u budućim kulinarskim majstorijama.

Iako se temeljci za pripremu umaka mogu pripremati od raznih sastojaka, osnovni su oni mesni i riblji, a svi moraju biti punog okusa i sadržavati dovoljno kolagena odnosno želatine kako bi, kada se reduciraju, dali umak punog tijela.

pileci temeljac | Author: Stockfood Izrada pilećeg temeljca foto: Stockfood

Mesni temeljci

Pri pripremi mesnog temeljca valja imati na umu da je meso odličan izvor okusa, ali skroman želatine, dok kosti i kožica daju slabiju aromu, ali obilje želatine. Stoga se u pripremi mesnog temeljca najčešće kombiniraju i meso i kosti koji se kuhaju u dvostruko većoj količini vode (primjerice na 1 kg mesa i kosti dodaje se 2 L vode).

Sastojci za svijetli temeljac se prvo stavljaju u hladnu vodu koja se polagano zagrijava do ključanja te zatim vade iz posude i ispiru. Ovim postupkom blanširanja potiče se koagulacija proteina na površini mesa i kostiju kako bi se dobio bistar, oku ugodan, temeljac. U pripremi tamnih temeljaca za tamne umake kosti i meso se peku u pećnici dok ne posmeđe i proces blanširanja nije potreban.

juha s griz noklicama Možda vas zanima... Domaća pileća juha s griz noklicama Recepti

Nakon blanširanja odnosno posmeđivanja, meso i kosti se stavljaju u hladnu vodu i polagano kuhaju u otvorenoj posudi na blagoj vatri. Masnoće i eventualno nečistoće koje se dižu na površinu se uklanjaju.

Za zaokružen okus u ovoj fazi pripreme se temeljcu može dodati aromatično povrće – celer, mrkva, luk – začinsko bilje, a ponekad i vino te se nastavlja kuhati još 2-3 h. Sol se u pravilu ne dodaje u pripremu temeljca. Dobiveni temeljac se procjeđuje, hladi i spreman je za daljnju obradu u umak.

temeljac | Author: Monika Grabkowska/Unsplash Temeljac foto: Monika Grabkowska/Unsplash

Riblji temeljac

Zahvaljujući hladnijem okruženju u kojem obitava, kolagen u ribi se razlikuje od onog u mesu. Samim time priprema ribljeg temeljca zahtijeva manje vremena. Kosti, koža čak i cijela riba kojoj su uklonjene škrge pažljivo se operu.

Za dobivanje posebne arome ribljeg temeljca neki će kuhari prvo sastojke pirjati na rastopljenom maslacu desetak minuta, a tek zatim dodati vodu i kuhati na srednje jakoj vatri. Pritom je daljnji postupak vrlo sličan onome kod pripreme mesnog temeljca, samo traje znatno kraće – manje od 1 sat.

veloute umak | Author: Simply Whisked/Unsplash Veloute umak foto: Simply Whisked/Unsplash

Velouté - od temeljca do umaka

Jedan od osnovnih umaka francuske kuharske škole je umak velouté. Riječ je bijelom umaku iz kojeg se mogu praviti brojne izvedenice (primjerice umak allemande), a priprema se od pilećeg, telećeg ili ribljeg temeljca i zaprške. Veloute se prema želji može oplemeniti začinskim biljem, a odlično se slaže uz meso peradi, mesne okruglice ili jela od plodova mora.

Ne gasi ekran dok kuham

Velouté umak - osnovni recept
5 MIN
pripreme
10 MIN
kuhanja
8
porcija
SREDNJE
Sastojci
  • Pileći temeljac 1,50 šalica
  • Maslac 2 žlica
  • Brašno 2 žlica
  • Sol
  • Svježe mljeveni crni papar
Postupak
  1. U posudi zagrij temeljac na laganoj vatri.


  2. U drugoj posudi rastopi maslac (pazi da ne zagori), dodaj brašno i miješaj dok smjesa ne postane zlatnosmeđa.


  3. Zapršci postepeno dolijevaj temeljac miješajući cijelo vrijeme. Pojačaj vatru i kada smjesa provrije, smanji vatru i kuhaj dok se umak ne zgusne (5-10 minuta).


  4. Ukoliko se stvori tanka kožica na vrhu umaka, ukloni ju žlicom.


  5. Posoli i popapri prema ukusu te posluži.


Za velouté umak koristi se bio koji svijetli temeljac. Dakle, osim pilećeg, može se kroistiti i pvrtni, riblji ili teleći.
temeljac Možda vas zanima... Temeljac od kostiju je temelj dobrog okusa brojnih jela Recepti

 

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.