Teško je pobrojati svu „kulinarsku čaroliju“ kojom je Orijent zadužio svijet, a mi vam donosimo 10 jednostavnih recepata karakterističnih za to podneblje.
Juha od mrkve i đumbira
Orijentalna kuhinja je nezamisliva bez svježeg đumbira. Aromatičan, rezak i ljut okus đumbira dodaje pikantnost brojnim jelima pripremljenih u woku, te osebujnim voćnim desertima. Koristi se pri pripremi marinada te u raznovrsnim kombinacijama ljutih i slatkih začina, primjerice u curryju. Mi vam ovom prilikom predlažemo da pripremite pikantnu juhu od mrkve i đumbira.
Sastojci (za 4 osobe):
- 4 kriške kruha bez kore
- 2 žlice maslinovog ulja
- 1 luk, oguljen i nasjeckan
- 1 režanj češnjaka, oguljen i nasjeckan
- 450 g mrkve, oguljene i nasjeckane
- 1 l temeljca od povrća
- svježi đumbir (komad veličine 2.5 cm, oguljen i izriban)
- sol i papar, po želji
- 1 žlica limunovog soka
Priprema:
1. Zagrijati maslinovo ulje u loncu. Dodati luk i češnjak te pirjati na laganoj vatri 3-4 minute. Dodati mrkvu, povrtni temeljac i svježi đumbir. Kuhati na laganoj temperaturi oko 30 min.
2. Maknuti lonac sa izvora topline i pustiti da se malo ohladi. Izmješati štapnim mikserom dok smjesa ne bude glatka te dodati sol i papar po ukusu. Na kraju dodati limunov sok. Ukrasiti limunovom koricom i vlascem. Poslužiti sa zapečenim komadićima kruha.
Piletina na žaru s ječmenim pilafom
Pilaf se općenito priprema od riže koja se kuha u začinjenom temeljcu i čini okosnicu turske prehrane. Riži se pritom vrlo često dodaje patlidžan, slanutak, grah ili grašak, a u novije vrijeme i meso poput piletine. U receptima, rižu često zna zamijeniti bulgur, a mi vam predlažemo da ovaj put upotrijebite ječam.
Sastojci (za 4 osobe):
- 200 g ječma
- 500 ml vode
- 500 pilećeg temeljca
- 250 g cherry rajčica
- 150 g žutih rajčica
- 4 pileća prsa (650 g)
- ½ žličice bosiljka, nasjeckanog
- 2 mlada luka, nasjeckana
- 1 žlica senfa
Priprema:
1. Zagrijati pećnicu na 220 °C.
2. Staviti ječam u 500 ml vode i dodati pileći temeljac. Kuhati 50 minuta na laganoj vatri.
3. Posložiti rajčice na lim za pečenje obložen papirom za pečenje i peći 20 minuta ili dok rajčica ne omekša.
4. Ispeći piletinu na roštilju ili grill-tavi.
5. Izmiješati rajčicu, bosiljak i luk i dodati u skuhani ječam.
6. Piletinu premazati senfom i servirati s ječmenim pilafom.
Curry s janjetinom
Curry prah je, u stvari, namirnica, a ne jelo, ali je toliko tipičan za azijsku kuhinju da ga nalazimo u bezbroj kombinacija diljem kontinenta. Riječ je o mješavini začina koja u osnovi sadrži korijandar, kumin, kurkumu i piskavicu. Curry je dostupan i u obliku paste u svim vrstama varijacija,aroma i okusa te je široko prisutan diljem Azije i obilato se koristi za pripremu curry delicija. Vjerojatno najpoznatije jelo s currijem je curry piletina popularna i u zapadnoj hemisferi. No, osim piletine curry prahom se mogu oplemeniti i jela od žitarica poput ona s rižom ili kuskusom ili pak jela od mahunarki. Od mesa, curry odlično pristaje i uz govedinu ili janjetinju, kao što smo i mi učinili u ovom receptu.
Sastojci (za 4 osobe):
- 2 žlice ulja
- 500 g janjetine, narezano na kockice
- 1 luk, nasjeckan
- 1 češanj češnjaka, usitnjen
- 1 čajna žličica naribanog svježeg đumbira
- 2 žlice curry paste
- 1 ½ šalica goveđeg temeljca
- 1 krumpir, oguljen i nasjeckan na kockice
- 1 mrkva, nasjeckana
- 200 ml kokosovog mlijeka
- Basmati riža, 200 g
Priprema:
1. U velikoj tavi zagrijati ulje i pirjati janjetinu na jakoj vatri nekoliko minuta. Zatim je izvaditi, smanjiti vatru na srednju jačinu te u tavicu dodati luk, češnjak i đumbir i pirjati uz miješanje 5-6 minuta. Dodati curry pastu i nastaviti miješati oko 3 minute.
2. U tavicu vratiti janjetinu te dodati goveđi temeljac. Pojačati vatru do vrenja, zatim je smanjiti i ostaviti da se krčka 30 minuta.
3. Dodati krumpir, mrkvu i kokosovo mlijeko i nastaviti kuhati još 25-30 minuta.
4. Servirati s kuhanom basmati rižom.
Umak od patlidžana i jogurta
Patlidžan zauzima važno mjesto u brojnim svjetskim kuhinjama pa tako i one Bliskog Istoka. Poznati bliskoistočni baba ganoush se priprema od pečenih patlidžana, češnjaka, limunova soka, soli, octa i tahini umaka, koji se poslužuje kao dip uz svježe narezano povrće, najčešće rajčicu. I Turci vole kombinaciju janjetine i patlidžana na način da poslužuju umak od patlidžana uz pirjanju janjetinu s rajčicom. Predlažemo da ovaj put pripremite malo drugačiji umak od patlidžana koji ćete poslužiti uz meso.
Sastojci (za 4 osobe):
- 500 g patlidžana
- 1 žlica maslinovog ulja
- 1/2 režnja češnjaka, nasjeckanog
- 190 g svježe crvene paprike, nasjeckane
- 150 ml nemasnog jogurta
- 25 g maslina, nasjeckanih
- Sol i papar po želji
Priprema:
1. Zagrijati pećnicu na 200 ºC.
2. Izbosti koru patlidžana vilicom i staviti ih na lim za pečenje. Peći 40 minuta ili dok meso potpuno ne omekša. Ostaviti da se ohladi te izrezati na pola. Žličicom odvojiti unutrašnjost patlidžana od kore i staviti u zdjelicu.
3. Izmiješati patlidžan, maslinovo ulje, češnjak i crvenu papriku u mikseru te dodati jogurt. Dobro izmiješati pa dodati sol i papar. Dodati nasjeckane masline te staviti u hladnjak na 30 minuta.
Chow mein
Chow mein je jedno od najpopularnijih jela Dalekog istoka, a priprema se kulinarskom tehnikom koja se naziva stir-fry. Riječ je o prženju sitno nasjeckanih namirnica na malim količinama vrućeg ulja uz stalno miješanje. Brojne namirnice se mogu pripremati na ovaj način, no povrće je možda najzahvalnije za takvu vrstu pripreme. Naime, stir fry pripremom povrće bude izloženo visokoj temperaturi vrlo kratko čime boja ostaje očuvana, a istovremeno se postiže jedinstven hrskavi okus hrane. Okušajte se u stri-fryju uz naš recept za chow mein
Sastojci (za 4 osobe):
- 400 g povrća po želji (paprike, mahune, gljive, mrkva, poriluk…) nasjeckano na komade slične veličine
- 250 g kineskih rezanaca
- 150 g pilećeg filea
- 2 češnja češnjaka
- 3 žlice ulja
- 2 ½ žlice sojinog umaka
- 1 žlica maslinovog ulja
- 1 žličica šećera
- 3 žličice sojinog umaka
- 3 žličice suhog bijelog vina
- 2 žličice tamnog sezamovog ulja
- sol i papar po želji
Priprema:
1. Piletinu narezati na tanke trakice, posoliti i popapriti te marinirati u smjesi sojinog umaka, bijelog vina i sezamovog ulja oko 15 min.
2. U woku na 1 žlici ulja na malo jačoj vatri popržiti meso nekoliko minuta pa izvaditi iz posude i očistiti ga. Potom zagrijati 2 žlice ulja i pirjati usitnjeni češnjak i mješavinu povrća na malo jačoj vatri 5 minuta. Povrću pridružite rezance koje ste prethodno skuhali, sojin umak, maslinovo ulje i šećer te začiniti sa soli i paprom.
3. Pirjati daljnje 3 minute pa u posudu vratiti piletinu i termički obraditi još oko 5 minuta, odnosno dok piletina ne bude gotova.
Svinjetina u slatko-kiselom umaku
Slatko-kiseli okusi osobito su popularni u Kini, no i ostatak regije uživa u neodoljivoj kombinaciji slatko-kiselih sastojaka. Priprema u woku omogućuje da se sastojci međusobno prožmu, a da istovremeno njihova struktura ostane očuvana.
Sastojci (za 4 osobe)
- 700 g svinjskih fileta, narezanih na trakice
- 3 režnja češnjaka, sitno nasjeckanog
- Korijen đumbira 2-3 cm, oguljen i narezan na ploške
- 250 g rajčice, narezane na kockice
- 500 g ananasa, očišćenog i narezanog na kockice
- 2 žlice sezamovog ulja
- 2 žlice suncokretovog ulja
- 4 žlice sojinog umaka
- 4 žlice rižinog octa
- 0,5 dcl sherryja
- 2 žlice šećera
- 1 šalica pilećeg temeljca
- 2 žlice kukuruznog škroba
Priprema:
1. Sezamovo i suncokretovo ulje zagrijati u woku, dodati svinjetinu i pržiti uz miješanje. Nakon par minuta dodati đumbir i češnjak, popržiti 2 minute pa dodati rajčicu i ananas te nastaviti pržiti uz miješanje.
2. Nakon par minuta dodati ocat, sojin umak, sherry i šećer te zaliti s ¾ temeljca i dobro promiješati.
3. Na kraju pomiješati kukuruzni škrob s ostatkom temeljca, preliti preko sastojaka u woku. Dobro promiješati i sve zajedno kuhati još 2-3 minute. Servirati s rižom.
Marokanski biftek s kus kusom
Marokanska je kuhinja izuzetno raznolika i aromatična, a jednu od osnove kuhinje čini kus kus. Kus kus se u Maroku tradicionalno priprema u dubokom loncu koji sadrži i posebnu rupičastu posudu gdje se kus kus kuha na pari iznad mesa i povrća. Kus kus je prikladan i za pripremu slastica sa sušenim voćem i medom, no mi predlažemo da ga ovaj put sparite s mesom.
Sastojci (za 4 osobe):
- 1 žlica ulja
- 2 luka, nasjeckana
- 3 režnja češnjaka, nasjeckana
- 500 g bifteka
- 3 rajčice, oguljene i nasjeckane
- 1/3 šalice limunovog soka
- 1 štapić cimeta
- 2 žličice korijandra
- 900 ml goveđeg temeljca
- 1 žlica origana
- 2 šalice kus kusa
- 2 šalice vode
Priprema:
1. Zagrijati ulje u većoj tavi. Dodati luk i češnjak te pirjati dok ne poprimi zlatnu boju. Dodati meso i peći 5 minuta. Zatim dodati rajčicu, limunov sok, cimet, korijandar, goveđi temeljac i origano. Kuhati 45 minuta.
2. U posebnoj tavi izmiješati kuskus i kipuću vodu. Poklopiti i kuhati dok kus kus ne upije vodu. Povremeno izmiješati vilicom.
3. Poslužiti kus kus i meso.
Falafel
Slanutak čini okosnicu mediteranske i bliskoistočne kuhinje te iako se može jesti kao grickalica kao što se to čini u zemljama poput Alžira, Irana i Turske, najpopularniji je kao sastojak poznatog hummusa ili pak falafela – usitnjenog slanutka oblikovanog u kuglice i prženog u ulju.
Sastojci
- 2 šalice suhog slanutka
- 2 režnja češnjaka
- ¼ šalice nasjeckanog peršina
- 1 chilli papričica, ukloniti sjemenke
- 1 ½ žlice oštrog brašna
- Ulje za prženje
- 1 čajna žličica korijandera
- 2 čajne žličice kima
- sol i papar po želji
Priprema:
1. Slanutak preko noći namočiti u vodi.
2. U blenderu usitniti slanutak, češnjak, peršin, chilli papričicu, korijander i kim do grube teksture (nalik kus kusu).
3. Smjesu posipaposipati brašnom i žlicom ulja, posoliti i popapriti, dobro promiješati i oblikovati u kuglice.
4. Peći na vrućem ulju po 2-3 minute sa svake strane, staviti na papirnati ručnik i servirati s lepinjom.
Juha s tofuom i gamberima
Tofu odnosno sir od soje je jedan od osnovnih namirnica Dalekog istoka. Ima svestranu kulinarsku primjenu, a mi vam ovog puta predlažemo da ga skuhate u ukusnoj juhi.
Sastojci (za 4 osobe):
- 2 žlice ulja
- 2 režnja češnjaka, nasjeckani
- 1 žlica naribanog svježeg đumbira
- 2 mrkve, nasjeckane na kolutiće
- 300 g svježeg tofua
- 250 g gambera
- 3 šalice povrtnog ili ribljeg temeljca
- 2 šalice vode
- 60 g rižinih rezanaca
- Sol i papar po želji
Priprema:
1. U tavi zagrijati ulje pa dodate gambere, češnjak i đumbiri i pirjati 10-15 minuta.
2. U međuvremenu u loncu zagrijati povrtni temeljac i vodu do ključanja pa smanjiti vatru i dodati mrkvu i tofu. Začiniti solju i paprom. Kada mrkva omekša dodati rižine rezance. Kada se rižini rezanci skuhaju u juhu dodati gambere. Poslužiti toplo.
Tabbouleh salata
Bulgur čini važnu namirnicu kuhinje Bliskog istoka već stotinama godina. Zahvaljujući orašastom okusu i lakoći pripreme ima svestranu primjenu: može se u receptima koristiti umjesto riže ili kus kusa. Odlično pristaje uz okuse mesa i povrća, a često se koristi i za pripremu salata.
Sastojci (za 4 osobe):
- 1/5 šalice maslinovog ulja
- 1/3 šalice limunovog soka
- 2 režnja češnjaka, nasjeckani
- 3/4 šalica bulgura
- ¾ šalice kipuće vode
- 1 šalica nasjeckane rajčice
- ½ šalice nasjeckanog svježeg peršina
- 2 žlice nasjeckane mente
- 1 mladi luk, nasjeckani
- Sol i papar po želji
Priprema:
1. Bulgur preliti kipućom vodom i ostaviti da stoji 15-20 minuta.
2. Bulgur pomiješati s rajčicom, peršinom, mladim lukom i mentom te dodati ulje, limunov sok i češnjak. Posoliti i popapriti, dobro pomiješati i ostaviti da odstoji 30 minuta kako bi se sastojci proželi.
3. Servirati hladno.