Kao što je talijanska kuhinja nezamisliva bez rajčica u svim oblicima i tijekom cijele godine, tako su i ajvar i pinđur u našim krajevima stekli veliku popularnost. Nezamisliva je zimnica u većini naših domova bez ova dva tako ukusna dodatka jelima!
No, čak i pravim gastro poznavateljima često nije poznata točna razlika između ove dvije, naizgled slične delicije. Neki će reći da je zapravo pinđur svojevrsna inačica ajvara, no prava razlika leži u recepturi i okusu.
Primjerice, za izvorni ajvar glavni je sastojak pečena paprika specifičnog dimljenog, slatkastog okusa, dok je pinđur definitivno svježije i manje guste teksture, u kojoj su glavni sastojci rajčice i češnjak.
Tradicionalni recept za originalni domaći ajvar sastoji se od samo četiri sastojka: crvene pečene paprike, malo ulja, soli i octa, dok onaj za pinđur, usudimo se reći, ovisi od doma do doma.
Domaći ajvar
Sastojci:
- 15 kg domaćih mesnatih paprika
- 2 kg rajčica
- 1,5 dl ulja
- 1 dl octa
- 2 glavice češnjaka
- nasjeckan peršinov list
- sol
- malo šećera
Postupak:
- Paprike ispeci dan ranije i ostavi ih da se ohlade i ocijede. Sutradan ih oguli i nareži na trake, uže ili šire, po želji.
- U veći lonac stavi narezane paprike i rajčice pa ih kuhaj na jakoj vatri dok smjesa ne postane gusta poput pekmeza. Potom dodaj ocat, ulje, sol, šećer, nasjeckani češnjak i peršin.
- Miješaj pola sata i gotov ajvar prelij u sterilizirane staklenke, zaveži i stavi u deku.
Klasični pinđur
Sastojci:
- 8-10 kg mesnatih paprika
- 4 kg rajčica
- 5 žlica šećera
- 4 dl ulja + ulje za dolijevanje
- 2 glavice nasjeckanog češnjaka
- 2 vezice peršina
- 4 dl vinskog octa
- sol po želji
Postupak:
- Paprike ispeci, oguli, očisti i nareži te dobro ocijedi pa ih nareži na trakice.
- Rajčice oguli i nasjeckaj pa kuhaj zajedno sa šećerom dok se smjesa ne reducira na pola. Dodaj paprike, ulje, sol, češnjak i peršin pa prži do željene gustoće. Na kraju dodaj ocat i prokuhaj pa smjesom napuni vruće staklenke.
- Ostavi u mlakoj pećnici do jutra da se uhvati korica. Ulij u svaku staklenku do prst ulja, zatvori ih i ostavi na hladnom.
- Savjet više: Staklenke koje ćeš puniti vrućim pinđurom prethodno zagrij u pećnici. Prvo stavi dvije žlice, a kad se staklo zagrije, nastavi s punjenjem.
Savjet više:
I dok ajvar ima specifičnu, dimljeno-slatkastu aromu zbog paprika, s druge strane pinđur je zbog rajčica tek blago-kiselkast, a češnjak mu daje finu aromatičnu notu. Obje gastro delicije mogu se jesti namazane samo na kruh, no zapravo su fantastičan dodatak brojnim drugim jelima.
Ajvar, primjerice, slobodno možeš dodati za bilo koje punjenje ili umak – od nadjeva za pite, gibanice i rolade, do mesa i ostalih 'konkretnih' jela.
Pinđur, pak, i okusom i teksturom podsjeća na umak, pa je izvrstan uz tjestenine i rižu, pa čak i zamijeniti pelato ako ga nemaš kod kuće ili umak za pizzu.
I ajvar i pinđur su potpuno prirodnog biljnog podrijetla, ne sadrže gluten, dodane šećere niti bilo kakve druge konzervanse i aditive. Zato u njima slobodno mogu uživati i vegani te oni koji paze na liniju jer oba sadrže vrlo malo kalorija.