Ina Garten, poznata i kao Bosonoga kontesa, zvijezda je kanala Food Network već punih 20 godina te je autorica brojnih knjiga recepata u kojima donosi domaća jela kakva svi rado jedemo. Ina rado sa svojim gledateljima i čitateljima te pratiteljima na društvenim mrežama (na Instagramu je prati 3,8 milijuna ljudi!) i dijeli uvijek dobrodošle savjete za amaterske kuhare kako da postignu što bolje rezultate kad kuhaju kod kuće, bez obzira na to kuhaju li samo za sebe ili i za svoje goste.
Poslušaj njezine savjete i jamčimo ti da će ti priprema velikih obroka biti lakša i jednostavnija, a ni svakodnevno kuhanje redovnih obroka više se neće činiti toliko naporno.
Ne kompliciraj
To što želiš impresionirati goste ne znači da tvoja jela moraju biti komplicirana. Jednostavnost je zaštitni znak ove slavne kuharice, koja često svoje recepte završava rečenicom "Nije li ovo bilo jednostavno i lako?". Ne trebaju ti skupi sastojci zbog kojih ćeš bankrotirati, nego prije kuhanja prvo provjeri što imaš u smočnici i hladnjaku.
Uz sve što imaš kod kuće, možda će ti trebati samo nekoliko svježih namirnica iz trgovine ili s placa da napraviš jelo za pamćenje. Ako pojednostaviš svoja jela moći ćeš se više koncentrirati na njihov okus, a to je ono što se na kraju i gleda, zar ne?
Dobro se opskrbi
Za iskusne, ali i one manje iskusne amaterske kuhare vrijedi isto pravilo – neke namirnice uvijek trebaš imati kod kuće. Među njima su limuni, maslac, jaja, sir, čokolada. A tom popisu Ina Garten dodaje još neke koje su stalno u njezinom zamrzivaču – pileći i povrtni temeljac, sladoled od vanilije te votka!
Naravno, u smočnici uvijek treba imati barem jedno pakiranje tjestenine. I eto, već za 20 minuta nenadanim gostima, ali i sebi, kad jako ogladniš, možeš pripremiti slasna špagete s limunom.
Napravi plan
Uvijek je dobro imati plan, a plan obroka odličan je jer tako na vrijeme nabaviš sve namirnice, te pratiš što imaš kod kuće, a što se još može iskoristiti. Također, dobro je napraviti i plan za kuhanje primjerice blagdanske večere ili ručka ili za pečenje božićnih kolača.
Ponekad je zapravo planiranje najteži dio priprema jer tek kad napraviš detaljan plan moći ćeš objektivno procijeniti što stižeš, a što ne stižeš od željenog. Dobar plan smanjuje stres u svakom poslu, pa tako i u kuhinji.
Pripremi provjerene recepte
Kad ti stižu gosti, to baš i nije najbolja prilika za isprobavanje novih recepata koje radiš prvi put. Svaki novi recept bolje je više puta isprobati prije nego što se odlučiš da ga pripremiš gostima, posebno onima velikih očekivanja.
Na taj način svi će biti opušteni tijekom večeri, i gosti koji će dobiti provjereno jelo, i domaćica ili domaćin koji će izbjeći stres zbog nepoznatog. Ionako gosti ne dolaze prije svega zbog jela, nego zbog druženja.
Ponekad je dovoljna jedna posuda
Jela pripremljena u samo jednoj posudi ponekad su sve što ti treba da svojim gostima pripremiš nezaboravnu večer, pod uvjetom da su okusi dobro usklađeni. Ina Garten u svojoj knjizi "Go-To Dinners" donosi upravo recepte za nekoliko takvih jela.
I slavni Jamie Oliver u svojoj novoj kulinarskoj emisiji "Dovoljna je samo jedna tava", koja se emitira na kanalu 24Kitchen, priklanja se toj filozofiji. Izdao je i istoimenu knjigu, koja doduše još nije prevedena na hrvatski, te u njoj, kao i u emisiji propagira kuhanje u samo jednoj posudi kako bi time i one najzagriženije mrzitelje kuhanja uspio privući u kuhinju, da sami nešto skuhaju.
Zamrzivač je tvoj prijatelj
Zamrzivač ne služi samo za čuvanje sladoleda i zamrznute hrane. U njega je dobro odložiti primjerice pleh s keksima prije pečenja – stavi pleh u zamrzivač na 15 minuta i tijesto će za vrijeme pečenje biti puno stabilnije. Isto vrijedi i za burgere, ali pripazi - 15 minuta je sasvim dovoljno.
Napravi unaprijed sve što možeš
Kad pripremaš večeru za puno gostiju i s puno jela, najbolje je što više toga pripremiti unaprijed. Odnosno, sve što je moguće.
Tako ćeš si smanjiti količinu stresa u kuhinji na dan kada ti dolaze gosti. Ista stvar vrijedi i za planiranje redovnih obroka kod kuće – na primjer večer prije skuhaš bolonjez umak, a drugi dan kad se vratiš s posla samo ga podgriješ, skuhaš tjesteninu i pripremiš salatu.
Ostaci su tvoja prednost
Nakon svake velike večere, a često i nakon svakodnevnog ručka, dio hrane nam ostane. No nemoj je bacati nego je pravilno spremi za kasnije. Ako isti ručak planiraš ponoviti i sutra, jelo ohlađeno na sobnu temperaturu odloži u hladnjak, no ako ga planiraš čuvati više dana ili tjedana, ostatke zamrzni. Oni će biti tvoj spas kad nemaš vremena za kuhanje novog jela ispočetka, ili ti se to jednostavno – ne da!