Priča o otvaranju Filteraja, sasvim posebnog coffee shopa u Zagrebu nije zaintrigirala samo ljubitelje kave, nego i pobornike zdravog života, zero waste koncepta i refill punjenja. Jer Filteraj je sve to u jednom. Samo naizgled, kad se uđe s vrata i pogleda na šank, čini se kao običan kafić, no ima tu puno posebnosti pa gosti često dožive ‘a-ha’ trenutke.
“Sami radimo svoja biljna mlijeka, a imamo specialty coffee ponudu u suradnji s Hug and Punch coffee co. prilagođenu biljnim opcijama. I kravlje mlijeko držimo u ponudi, ali kao alternativu uz dodatnu nadoplatu, a skoro sve na meniju radi se na licu mjesta od cjelovitih namirnica. Osim toga, refill stanica i zero waste shop ipak nisu baš uobičajene stavke u coffee shopu”, objašnjava nam Lori Brnčić, magistra ekonomije u turizmu i baristica te vlasnica ovog zanimljivog kutka u Vlaškoj 10.
Inspiriranje gostiju kroz dijeljenje vlastitih iskustava
Lori se cijeli život bavi turizmom i ugostiteljstvom, a tijekom školovanja rado je isprobavala mnoge sektore industrije pa se na koncu najviše pronašla baš u kavi. Rođena je u Kastvu, ali zadnjih sedam godina živi u Zagrebu gdje se konačno odvažila i lani otvorila Filteraj - po konceptu o kojem je godinama sanjala.
“Veliki naglasak stavljamo na komunikaciju i inspiriranje kroz dijeljenje iskustava, znanja, ali i grešaka u koracima (kako bi ih drugi mogli izbjeći)! Zbog toga drage volje uvijek objasnimo sve o našim procesima pripreme i njihovim benefitima, ali i odgovaramo drage volje na sva pitanja o zero waste i plant based stilu života. Kako bi dodatno potakli inspirativne komunikacije i širenje znanja, često održavamo radionice i diskusije za našim community stolom, uvijek s održivom tematikom”, objašnjava nam Lori.
Ponuda Filteraja najviše se bazira na toplim napitcima poput kava, matche, chai lattea, te čajeva, ali u ponudi imaju i sode, sode s okusima u vlastitoj izradi, homemade ledeni čaj, cijeđene sokove te manju ponudu alkoholnih pića i Garden Brewery pivo. Sve to naišlo je na brojne pozitivne reakcije njihovih posjetitelja.
“Naši pgosti uglavnom na prvu reagiraju pozitivno i otvoreni su za degustacije. Najviše kada shvate da to nije neka velika promjena i ‘žrtva’ koju trebaju napraviti za održivost. To je još uvijek kava, a mi smo ti koji pazimo da nema otpada u procesu, te pripremamo sva mlijeka i napitke na najodrživiji način. Na gostima je samo da odaberu kavu kao što to rade i svako jutro. Jedini iskorak za one koji vole kavu s mlijekom može biti da isprobaju neko drugo mlijeko – no uvijek im potičemo da nam slobodno kažu sviđa li im se ili ne”, iskreno će Lori.
Donesi vlastitu bocu i napuni je raznim 'blagom'
Dok mnogi posjetitelji sjede i uživaju u svojoj posebnoj kavi, neki drugi gosti ulaze u shop s praznim bocama?! Filteraj, naime, potiče sve na refill punjenja pa tako svatko tko poželi može doma u bezambalažnoj varijanti ponijeti razna ‘blaga’ - od zrna kave, biljnih mlijeka, dalmatinskog maslinovog ulja, Kikkoman soja umaka i 3 vrste virovitičkog octa (vinski, alkoholni i jabučni), do kućanskih proizvoda poput višenamjenskog sredstva za čišćenje, sredstva za pranje podova, za rublje i wc gela!
Glas o Filteraju u ovih se nepunih godinu dana od otvorenja prenio zajednicom ljubitelja organske i zdrave hrane i zbog Lorinih biljnih mlijeka! Naša sugovornica nam otkriva kako su biljna mlijeka "divno bijelo platno za što god želiš postići". Želiš li, primjerice, bademovo mlijeko - ubaci bademe u blender s vodom i procijedi!
“Većina naših mlijeka su jednostavne kombinacije 2, 3 sastojka, te je bitno u pripremi u kućnoj varijanti biti svjestan snage blendera. Ako nije najjači, i ima već nešto staža, prvo namoči orašaste plodove u vodi, pomogni mu. Mi u sva svoja mlijeka za dašak slatkoće dodajemo datulje, koje preporučujemo obavezno namočiti u toploj vodi barem 45 minuta. Ukratko, koraci i pravila su sljedeća: uzmi barem 150 g suhih sastojaka na 1,5-2 litre vode - sve je preporučljivo blendati s hladnom vodom - blendaj, procijedi te uživaj u tome unutar 3-4 dana”, savjetuje Lori.
Lorina pravila za zdrav život
Ovo divno putovanje Lori je započela kada joj se u 25. godini života zaredalo nekoliko bolesti i to je osvijestilo da što više čita i pokuša shvatiti zašto i kako naše tijelo reagira na određene stvari. Počela je preispitivati svoje tijelo, osluškivati kako reagira i hraniti ga što kvalitetnijim namirnicama. U želji da svi njezini gosti preskoče tu prvu 'prepreku' i bolest, Lori je složila svoja pravila kojih se nastoji držati u održavanju zdravlja i dobrog raspoloženja.
“Slušam kako mi tijelo reagira, bilo probavom, bilo mirisom ili energijom - i ne ignoriram znakove. Znaš da nam se tijelo više muči u probavi životinjskih namirnica? Da smo zato umorniji nakon takvih obroka, i da je zato probava sporija i začepljenija? Da nam znoj smrdi samo pod stresom ili od izmučenosti kemikalijama koje nanosimo?
Da uklanjanjem nekih namirnica, bilo zbog dijete ili čega drugog, ustvari uklanjamo i enzime koji su se stalno proizvodili u našem tijelu za probavu istih, te da zato imamo jojo efekt nakon dijeta, ali i nadutost pri počecima unošenja nekih novih namirnica? Osim toga, trudim se koristiti što više cjelovitih namirnica i što manje pretpripremljenih stvari ili zamjena za njih”, otkriva nam Lori.
Slijedom svega odabrala je vegansku prehranu, jer joj je ona u roku od 3 tjedna riješila sve dijagnoze i dala joj toliko energije da mislim kako ni Filteraja ne bi bilo bez te energije. Iako je svjesna da puno osoba pri prijelazu na vegansku prehranu koristi puno ‘zamjenskih proizvoda’ kako bi im prijelaz mentalno bio lakši, smatra kako je ok - kratkoročno.
Preporuke knjiga s jednostavnim i ukusnim veganskim receptima
U Filteraju se, primjerice, ni se trude raditi veganske varijante nekih poznatih mesnih jela, jer - realno, kraj tolike raznolikosti koju ta kuhinja pruža, zašto se ograničiti na jedno te isto od čega se trudiš maknuti?
“Propitkujem sve ‘dogme’ koje sam kroz život jednostavno prihvatila, bilo od medija ili drugih ljudi. Treba li mi mlijeko za jake kosti ili je to rezultat desetljeća marketinga? Što kažu istraživanja? Shvatila sam da je jako puno tih dogmi bazirano na zastarjelim informacijama, i(li) narodnim istinama koje nisu utemeljene na konkretnim istraživanjima. I zašto da ostanem na toj razini informacija kada postoji cijeli svijet i internet novih i boljih.
Neke od knjiga koje su me oduševile i koje toplo preporučam su ‘Kako ne umrijeti’ autora dr. Michaela Gregera, ‘Fiber feuled’ Will Belsiwicza te ‘Clean’ Jamesa Hamblina, a za one koji preferiraju videa i podcaste, preporučam Maxa La Mannu - za savjete o iskorištavanju svih dijelova namirnica, a Makeitdairyfree za jednostavne i divne recepture što obroka što slastica, te Mensch.chef za ideje kako neke osnovne namirnice napraviti sam”, savjetuje Lori za kraj sve one koji razmišljaju o tome što jedu i koliko sve to utječe na njihovo zdravlje, ali i zdravlje našeg planeta.