Gledanje televizije često je sinonim i za hranu – proces bez kraja koji stalno iznova ponavljamo, dok bingeamo beskrajne sezone omiljenih serija, gledamo neki dobar film ili pratimo neki važan (ili manje važan) sportski događaj.
Tematska hrana uz utakmice i Eurosong
Uoči neke važne utakmice odasvud iskaču članci na temu koju hranu pripremiti za gledanje, a da nisu samo obične grickalice iz dućana. Tako je i kod drugih važnih događaja poput Eurosonga koji nam uskoro slijedi.
Pitanje je – navodi li nas gledanje televizije na to da više jedemo i pijemo i ima li to veze s vrstom programa koju pratimo? Reći ću iz osobnog iskustva – kad gledam bilo koju emisiju na kanalu 24Kitchen, "MasterChef" ili neki drugi program ili emisiju vezanu za hranu, apetit se probudi iako sam se prije toga dobro najela. I nekako sve uvijek završi tako da pobrstim hladnjak...
Američki food magazin Delish prikupio je podatke od nutricionistice Jaclyn London upravo o utjecaju TV programa na naše prehrambene navike i – vrlo su zanimljivi.
Znanstveno istraživanje
"Znanstveno je dokazano da gledanje televizije direktno utječe na konzumaciju hrane, kao i na osjećaj gladi te osjećaj sitosti", tvrdi Jaclyn London. Također, dodaje da su uz to vezani brojni faktori poput toga koliko je neka navika snažno ukorijenjena, koliko smo svjesni situacije u kojoj jesmo, koliko se znamo nositi s našim emocijama u tom trenutku, kao i koliko smo imuni na asocijacije na hranu koje nam dolaze iz okoline (u ovom slučaju s malih ekrana).
U trenutku dok buljimo u ekran i opčinjeni smo onime što gledamo, mi nismo, tvrdi London, svjesni naših realnih prehrambenih potreba. Na obraćamo pažnju na osjećaj gladi i osjećaj sitosti, jer su naša osjetila usmjerena na određeni sadržaj koji nam onemogućuje da aktivno pratimo koliko zapravo hrane pojedemo i pića popijemo u tom trenutku.
Utjecaj emocija
Kako tvrdi Jaclyn London, emocije koje osjećamo u tim trenucima dok gledamo TV također utječu na ono što jedemo, kao i na količine. Primjerice, neki negativni ili izrazito pozitivni osjećaji koje u nama prouzročile TV program mogu nas dovesti do toga na ih pokušavamo neutralizirati hranom.
Ako gledamo neki horor ili opaku dramu to u nama može uzrokovati toliki stres da navalimo na hranu. Također, prehrambene navike koje imamo pred televizorom razvili smo nesvjesno.
"Asocijacije i sjećanja vezana uz hranu također mogu biti faktori koji doprinose tome da dok gledamo TV jedemo i pijemo nekontrolirano, što je zapravo ciklički proces", dodaje London.
I kako si pomoći, ako, kao većina, pretjerujemo? Stručnjaci savjetuju da unaprijed isplaniramo i ograničimo obrok koji mislimo pojesti ispred TV-a i da ga se držimo. Tako jednostavno, a tako komplicirano…