Baš kao i Pink Day Zagreb, po čijoj licenci je i organiziran, Pink Day Slovenija ima za cilj promoviranje umjerenog i elegantnog pijenja laganih i lepršavih vina i rad na svojevrsnom vinskom bon-tonu koji je potrebno prenijeti mladima. Zanimljivo je istaknuti da je upravo u Mariboru najstariji vinski trs na svijetu, a Pink Day Slovenija svakako je dodatni poticaj turizmu grada Maribora i cijeloga kraja.
Radionicu Hrvatska u ružičastoj čaši s podnaslovom Ženstvenost u ružičastom vinu - na Pink Dayu Slovenija združenim su snagama održale novinarka i vinski entuzijast, predsjednica udruge WOW Sanja Muzaferija i direktorica Pink Day Zagreb te Marija Vukelić, dugogodišnja članica WOW i ovogodišnja izvršna direktorica Pink Day Zagreb.
Marija Vukelić po struci je profesorica jezika i polaznica Vinske Akademije WSET, pa je u interaktivnom dijelu radionice pokušala spojiti svoje dvije strasti - jezik i vino - tražeći u predstavljenim vinima ženski okus, miris, asocijaciju i emociju. Nakon uvoda o Udruzi WOW Hrvatska i njenom nastanku te Pink Dayu i idejama koje stoje iza njega, Sanja Muzaferija je detaljno predstavila ružičasta vina u svijetu, njihovu povijest, reputaciju, načine spravljanja, eventualne mane i mnogobrojne prednosti, kao i trendove vezene uz to vino koje navodno najviše vole žene. No, danas u njima podjednako i bez sustezanja uživaju i muškarci.
Rosé Pinkert iz Baranje, zanimljivo ružičasto vino mlade vinarke Kristine Pinkert od sorte frankovka, dao je lijepu voćnost i razigranu ugodnu kiselost u prelijepim sortnim mirisima. Polaznici su ga opisali kao moderno, mirisno i privlačno vino. Vino za društvo, dopadljivo vino.
Iz Istre je stigao rosé Veronika vinarije Benazić od sorte cabernet sauvignon. Suho vino voćnih mirisa s primjesama cvjetne soli pokazao je mineralnost istarske crvene zemlje. Vino je opisano kao strogo, divlje, plemenito i zavodljivo, opojno i čvrsto.
Iz benkovačkog vinogorja došao je rosé Rosy Dama vinarije Dagarra, od sorata plavine 60% i merlota 40% . Tek nedavno punjeno u boce, polaznicima se učinio nedovršeno, ali ipak složeno i ženstveno vino, iako još pomalo tvrdo. Čekat će se da se zaobli i omekša.
Kairos rosé od plavca malog dolazi s posebno lijepog položja Babe, u Trogirsko kaštelanskom vinogorju, s lijepim, nježnim voćnim aromama i blagim mirisima ljekovitih mediteranskih biljaka. Opisano je kao vatreno, društveno, privlačno i strasno: vino za svečane prigode.
I za sam kraj, Marija Vukelić je pripremila izvrsno iznenađenje, malo muške energije u posebnom roséu od sorte borgonja vinarije Damjanić – Rosé Penelope, iz Zapadne Istre, s mirisom divlje jagode i ruže, s laganim herbalnim završetkom. Dobio je epitete opojnog, senzualnog, privlačnog i romantičnog, a istodobno i modernog vina. Koliko roséa, toliko boja, mirisa, okusa, osjećaja. Zanimljivo ih je, uz klasično znanje, pokušati definirati u nekom drugom svijetu i kontekstu, osjetiti zatvorenih očiju i opuštenih misli. Kako god ga opisali, izvrstan je izbor za ove tople proljetne i sve toplije ljetne dane.