Kuhati suhi grah ili upotrijebiti konzerviran?
Prilikom osmišljavanja ukusne grah salate najprije razmislite od koje vrste graha je želite pripremiti. Osim uobičajenog trešnjevca i smeđeg graha, razmislite primjerice i o zelenčeku, bijelom, crnom, crvenom ili adzuki grahu – grah doista dolazi u brojnim bojama i oblicima. Također, grah salata posebno je zanimljiva ukoliko se pripremi od dvije ili tri različite vrste graha.
Kod određivanja količine, imajte na umu da serviranje za jednu osobu iznosi ½ do ⅔ šalice kuhanog graha, što je oko 115 do 150 g. Iako je upotreba graha iz konzerve vrlo praktična i znatno ubrzava cijeli postupak, predlažemo vam da u trenucima kada imate više vremena grah salatu ipak pripremite od domaćeg kuhanog graha budući da je on znatno ukusniji i kremastiji.
Pritom je uputno znati da po osobi trebate izdvojiti 55-75 g suhog graha, kojeg se savjetuje namakati u hladnoj vodi 8 sati ili preko noći pa procijediti i kuhati u novoj vodi. Međutim, namakanje možete i preskočiti, a u tom slučaju grah od trenutka kada voda zakipi kuhajte 3 minute, procijedite, vratite u lonac pa ga potopite svježom hladnom vodom i nastavite kuhati. Grah kuhajte dok ne omekša, posolite ga tek pred kraj kuhanja, a na početku mu eventualno možete dodati očišćenu glavicu luka i list lovora.
Želite pripremiti najfinije grah varivo? Pročitajte recept!
Bilo da se radi o domaćem kuhanom, ili onom iz konzerve, grah prije priprave salate dobro procijedite, a po potrebi i malo isperite.
Klasična grah salata
Kada ste odabrali i pripremili grah, slijedi odabir povrća za oplemenjivanje salate.
Grah salata uobičajeno se obogaćuje samo lukom, no predlažemo vam da razmislite i o drugom povrću. Na raspolaganju vam stoje razne zelene salate, kupus, kukuruz, rajčica, ribana mrkva, krastavac, svježa ili pečena paprika, kuhane mahune ili grilani patlidžan, primjerice. U obzir uzmite i dodatke poput kapara, maslina, avokada, sušene rajčice i mekih sireva ili fete, te svježe začinsko bilje poput peršina, celera ili korijandra.
Jelo finalizirajte ukusnim dresingom kojeg ste pripremili od mješavine ulja i octa u omjeru 3:1 u korist ulja, a osim soli i papra u dresing možete dodati i začine poput kima, đumbira, čilija ili češnjaka.
Također, eksperimentirajte s različitim uljima, poput maslinovog, sezamovog ili neizostavnog bučinog ulja, a uz vinski, balzamični, jabučni ili rižin ocat možete se poslužiti i sokom limuna ili limete.
Dakle, opcija je pregršt, samo treba paziti da se okusi i arome svih korištenih sastojaka međusobno slažu te da grah ipak bude najzastupljeniji.
Kako bismo vam malo pomogli, predlažemo sljedeće kombinacije:
- Tradicionalna grah salata – smeđi grah s lukom i dresingom od bućinog ulja, jabučnog octa soli i papra.
- Mediteranska grah salata – bijeli i crveni grah sa svježom rajčicom, maslinama, grilanim patlidžanom, mekim kozjim sirom i listićima peršina te dresingom od ekstra djevičanskog maslinovog ulja, bijelog vinskog octa, soli, papra i češnjaka.
- Meksička grah salata – bijeli i smeđi grah s lukom, svježom paprikom, kukuruzom, avokadom i listićima korijandra te dresingom od maslinovog ulja, soka limete, soli, papra i čilija. - Azijska grah salata – crni grah s mladim lukom, kuhanim mahunama i tostiranim sjemenkama sezama te dresingom od mješavine biljnog i tamnog sezamovog ulja, rižinog octa, sojinog umaka, đumbira, čilija i meda.
- Grah salata s rikulom – grah zelenček s lukom, rikulom i ribanom mrkvom te dresingom od maslinovog ulja, soka limuna, soli i papra.
- Salata od bijelog mladog graha
- Salata od kiselog kupusa i graha
Nutricionistički tim Vitaminoteke