Špinat valja kuhati što je kraće moguće jer se radi o vrlo nježnom povrću koje gubi svoja svojstva i okuse dužim kuhanjem. Prije kuhanja važno ga je temeljito oprati jer raste u pjeskovitom tlu te ukloniti velike stabljike. Pranje je najbolje obaviti namakanjem u hladnoj vodi u većoj posudi ili sudoperu jer na taj način pijesak tone na dno i lakše se uklanja.
Kuhanje na pari
Kuhanje na pari je idealna metoda pripreme ovog povrća. Špinat je potrebno staviti u posudu za kuhanje na pari ili cjedilo i umetnuti ga u veliki lonac s malo vode i pokriti ga poklopcem. Špinat na pari ne treba kuhati dulje od 5 minuta. Pariti špinat je moguće i u mikrovalnoj pećnici. Dobro oprani špinat valja staviti u keramičku posudu, dodati 2 žlice vode i pokriti ga plastičnom folijom ili kuhinjskim papirom. Kod pokrivanja osigurati jedan kraj slobodan za ventilaciju povrća. Kuhati 4 do 6 minuta, a promiješati jednom na sredini kuhanja.
Kratko blanširanje
Također, kratko blanširanje neće puno naškoditi vrijednim nutrijentima. Potrebno je zakuhati vodu i posoliti ju jer ubacivanje povrća u ključalu vodu osigurava zatvaranje pora na povrću i sprečavanje istjecanje vitamina i minerala u vodu. Špinat valja kuhati otprilike 1 do maksimalno 2 minute, nakon čega je važno zaustaviti proces kuhanja povrća koje se nastavlja i nakon skidanja posude s vatre. Povrće valja odmah procijediti i kratko isprati hladnom vodom ili uroniti posudu sa špinatom u ledenu vodu čime se sprečava njegovo slučajno prekuhavanje. Tako pripremljen špinat važno je dobro procijediti nakon čega se može koristiti u receptima koji traže korištenje kuhanog špinata. Kuhanjem se smanjuje volumen špinata za otprilike ¾ od početnog stoga je pakiranje od pola kilograma dostatno tek za 2 osobe.