Kuhati za ekipu uvijek je najbolji gušt, no nažalost većinu jela koje objavljujem pojedem sam. Starci su vikendom na viksi u Zagorju (osim zimi), a kuhinja ostaje samo moja pa se mogu igrati s okusima koje želim. No iako su mi takvi vikendi izazovni jer si uvijek namećem nove zadatke i suočavam s novim problemima, ponekad mi svega bude mrvicu previše. Skuhaš, pereš, slažeš set, fotkaš. Nekolicinu puta mi se dogodi da moram podgrijati ono što sam skuhao jer je fotkanje trajalao predugo. Nikako naći pravi kut, a i to zrno papra i baš moglo stajati 2 mm dalje kao i ova žlica koja je par stupnjeva previše u desno. E sad je to to. Ili ipak nije? Gle kak ti sad tanjur baca sjenu... Tko se bavi ovim poslom/hobijem, razumjet će u potpunosti što pišem.
No ne mogu uvijek kreirati i jesti sam pa je red da tu i tamo nekoga pozovem na ručak. Bila je to prošla nedjelja; tata je radio, mama je bila doma, a već predugo dugujem azijsku klopu obiteljskim prijateljima. Dogovor je pao, ovaj vikend rješavam dug. Naravno mama je pozvala sestru i šogora na ručak pa je trebalo prezentirati malo više nego li Ramen koji sam isplanirao. Sestra i šogor obožavaju žuti curry pa bih mogao napraviti još i to.
Otvorim blog, tražim recept i shvatim. Pa ja nisam stavio žuti curry na blog! Pomalo apsurdno jer je to uz Tikku prvo azijsko jelo koje sam pripremao već tamo davne 2016. godine. Tekst je bio na obje prijašnje verzije bloga i stvarno ne znam kako mi je promaklo da nisam objavio recept ponovno jer zeleni i crveni su gore. Srećom sve mi je pohranjeno na kompu pa nije bio problem pronaći recept koji ionako već znam napamet.
O curryju neću ponovno pisati jer možete pronaći bitne informaciju u tekstu o tajlandskom crvenom i zelenom, ali nedavno je i kolegica Mateja s bloga Food&Mood objavila genijalan tekst o svim zabludama koje vežemo uz curry. Mateja se bazirala baš na ovaj žuti i napravila suhi mix što je karakteristično za Indiju. Naime postoji razlika između indijske i tajlandske verzije jer Indijci rade suhi mix u koji stavljaju kardamom, korijander, kim, cimet, muškatni oraščić, papar i kurkumu (koja daje boju), dok je za Tajlanđane karakteristično da dodaju i mokre sastojke kao što je ribani đumbir, češnjak, limunska trava, ljutika te sve pretvaraju u pastu. Naravno što bi Tajland bio bez kokosovog mlijeka?
Dok Indijci suhim mixom mariniraju meso i povrće te kasnije dodaju jogurt ili slatko vrhnje, Tajlanđani curry pastu ubace tijekom termičke obrade i sve podliju kokosovim mlijekom. Okusi su drugačiji, a meni osobno najviše odgovara mješavina ove dvije tehnike. Naime, ja svoj žuti curry radim tako što izradim curry pastu, a umjesto kokosovog mlijeka stavljam vrhnje za kuhanje. Kušao sam obje originalne verzije i za indijsku mogu reći da mi nedostaje baš taj svježi dio iz paste, dok za tajlandsku mogu reći da za razliku od crvenog i zelenog curryja gdje kokosovo mlijeko podiže cijelo jelo, u žutom mi se ne sljubljuje toliko koliko vrhnje za kuhanje. A i teksturom je umak znatno kremastiji i podatniji ako se koristi vrhnje.
Na vama je da isprobate sve verzije i odlučite što vam odgovara. Na Matejinom blogu pronađite recept za indijsku mješavinu, a ja vam dajem recept za tajlandsku pastu. Hoćete li dodati vrhnje ili kokosovo mlijeko, eh to je na vama. Svakako javite dojmove.
Druge recepte potraži na blogu Sweety and Spicy te pratećim Facebook i Instagram profilima!
Sastojci:
- komad svježeg đumbira veličine nokta palca
- 2 češnja češnjaka
- korica limete
- 2 žlice soka od limuna
- žlica suhe limunske trave ili još bolje svježe
- malo ljutike ili luka
- 1/2 čajne žličice muškatnog oraščića
- 1/2 čajne žličice kima
- čajna žličica korijandera
- čajna žličica cimeta
- pola čajne žličice soli
- pola čajne žličice papra
- čajna žličica chillija
- 1,5 čajne žličice kurkume
- malo soja sosa
Postupak:
- Sjemenke korijandera, kima i papra kratko tostirajte na suhoj i vrućoj tavi, a zatim usitnite u mužaru.
- Koricu limete i đumbir naribajte, iscijedite sok limuna, naribajte luk i češnjak, nožem usitnite limunsku travu te pomiješajte sa svim ostalim "suhim" začinima i soja sosom dok ne dobijete jednoličnu smjesu.
Napomena - ako imate veći mužar najbolje je sve u njemu pomiješati da se ne zaprljate, no možete kao i ja rukama "zamijesiti" pastu (no onda se pripremite na dugotrajno skidanje žutila kurkume s prstiju - sok limuna pomaže)
Sastojci za žuti curry (4 porcije):
- 500 g pilećih prsa
- suncokretovo ulje
- 1 veća tikvica
- 2 mrkve
- 1 crvena paprika
- 1 žuta paprika
- 400 ml vrhnja za kuhanje
Postupak:
- Piletinu narežite na kockice i malo posolite te popržite par minuta na malo vrućeg ulja.
- Povrće narežite na kockice te (nakon što se piletina popržila) ubacite u lonac i prodinstajte 5-7 minuta. Bitno je da povrće ostane hrskavo i nikako ne dopustite da se raskuha.
- Dodajte Curry pastu i promiješajte tako da povrće i meso požuti. Trebali biste dobiti 2 čajne žličice od gore navedenih omjera, no ako želite još jači Curry slobodno povećajte omjere i dodajte još više paste.
- Nakon par minuta dodajte vrhnje za kuhanje, sve promiješajte i pustite još kratko da se prokuha.
Sastojci za Naan:
- 280 g brašna
- 1 čajna žličica praška za pecivo
- 1 čajna žličica soli
- 50 g jogurta
- 170 ml mlake vode
- ulje
Postupak za Naan:
- Od sastojaka (osim ulja) umiješajte mekano tijesto i pustite 1 sat da odmori.
- Tijesto podijelite na 6 jednakih dijelova.
- Namastite svaku kuglicu i razvaljajte u duguljaste pogačice.
- Pecite s obje strane na vrućoj tavi dok ne dobije crne i smeđe mrlje.