Mmmm, ovo je meso meko kao putar... koliko sam samo puta čuo te uzdahe zadovoljstva gurmana koji sa stola grabe još, i koliko sam samo puta čuo ljude da se žale jer su se na tanjuru borili sa žlundrama tvrdima kao kamen. Pa da vam se to ne bi dogodilo, i da i vaš obrok bude "mekan kao putar", meso je najbolje pustiti da odstoji u marinadi.
No, koliko dugo treba marinirati svinjska rebarca, mogu li se ona marinirati predugo, što je uopće marinada i kako se zapravo koristi? Sve su to uobičajena pitanja s kojima se kao mesar susrećem gotovo svaki dan. Nema tu zapravo neke velike filozofije i sve se zapravo svodi na dva osnovna razloga zašto se meso uopće marinira: da ga se omekša i da mu se da bogatiji okus, a ta dva razloga obično idu jedan s drugim, nadopunjuju se, prožimaju i isprepliću.
Čisto školski, mariniranje je kemijski proces, ali i umjetnost čije bi osnove trebala savladati svaka kuharica. Jer znalački spravljena, ona će podići okus mariniranog jela na neku drugu, višu razinu. Marinada je ponekad suha, češće tekuća, a njena baza obično kisela. To može biti kakav voćni sok, ali i vino, ocat, sojin umak ili pivo. Oni skloniji mediteranskim okusima marinadu će spraviti tako da bazi od maslinovog ulja dodaju ploške limuna, češnjak, mladi luk i lovorov list.
Tko voli ljuto, narančin će sok sljubiti s đumbirom, češnjakom, paprom i ljutim papričicama. Ljubitelji aromatičnijih mirisa i okusa u balzamični će ocat umiješati češnjak, ružmarin, origano i senf. Dakako, marinade mogu biti i paprenije, a one azijske mesu će dati onaj prepoznatljiv kiselkasto-slatki okus nastao miješanjem suprotnih okusa šećera, soje, sezama, jabuke i ljutike.
Bitno je da meso stavite u poklopljenu posudu i pustite ga da se u marinadi hladi: sat-dva da se marinada upije u meso ili do 24 sata želite li da rebarca budu bogatog okusa, ili ako su komadi divovskih dimenzija. Oni mudriji i iskusniji često znaju reći da ni s čime u životu ne bi trebalo pretjerivati, pa imajte na umu da ni previše marinade nije uvijek dobro.
Ostavite li meso da se danima marinira, marinada bi mu mogla početi razgrađivati vlakna pa će meso umjesto mekanog postati kašasto, što je idealna tekstura samo ako nemate zube. U svakom slučaju, u kuhinji i krevetu eksperimentiranja su dopuštena pa slobodno marinirajte kako vas volja, ali zovete li ljude u goste i želite li da vam se vrate ili vam uzvrate poziv, pokušajte obuzdati maštu i nemojte pretjerati.
Istina, danas više nijedno pravilo nije sveto pa osobno znam kuharice koje i najfinije komade mesa mariniraju u Coca-Coli. Doduše, znam i neke koji gaziranim pićima čiste intimnu keramiku, ali kad se već razmišlja o jelu bolje je držati se onih prirodnijih sastojaka bogatih mirisa i okusa. U svakom slučaju, koristite li svježi voćni sok, vrijeme mariniranja svedite na minimum. Uostalom, treba li mesu kojeg ste kupili vječnost da omekša, preporučujem vam da promijenite mesara.
Svježe meso je odličan izvor proteina, vitamina B i željeza. U Mesnoj industriji Ravlić, jednom od najsuvremenijih pogona za proizvodnju mesa, proizvodi se svježa svinjetina, prasetina, teletina, junetina, govedina i janjetina. Svinje se uzgajaju kod dobavljača čije su farme smještene u Slavoniji i čiji je proces uzgoja strogo kontroliran i zato smo sigurni da su njihova svinjska rebarca vrhunske kvalitete. Od svježe svinjetine u ponudi u mesnicama Ravlić, uz rebarca, tu su i kotleti, svinjski vrat bez kostiju ili s kostima, potrbušina, carsko meso, but bez kosti, lopatica bez kosti, hamburger, svinjski file...
U nastavku ti donosimo odličan recept za marinirana Ravlić svinjska rebarca čija je autorica osječka food blogerica Maja Božičanin, autorica bloga maXYama.
Marinirana svinjska rebarca s coleslaw salatom
(vrijeme pripreme: 120 minuta)
Sastojci:
- marinirana svinjska rebra Ravlić
Sastojci - za dip:
- kečap
- soja sos
- aceto balsamico
- med
- smeđi šećer
- dimljena mljevena paprika
- češnjak u prahu
- tucana ljuta paprika/čili
- bourbon whiskey
Sastojci - za coleslaw salatu:
- kelj
- ljubičasti kupus
- mladi luk
- ljubičasti luk
- rotkvica
- jabuka
- mileram
- majoneza
- limunov sok
- kim
- sol, papar
Postupak:
- Ljepljiva i nezaboravno sočna rebarca, lako ćete napraviti uz ovaj jednostavni recept. Marinirana rebra zamotajte dobro u aluminijsku foliju i pecite 75-90 minuta na 160-180 stupnjeva. Neka kosti budu na donjoj strani.
- U manjoj posudi pomiješajte sve sastojke za umak - dip pa prokuhajte kratko na laganoj vatri dok alkohol i kiseline ne ispare, a umak blago reducira.
- Narežite kupus i kelj na tanje rezance, jabuku i rotkvicu na tanje listiće, lišće mladog luka i luk također. Pomiješajte mileram s majonezom i limunovim sokom pa prelijte sastojke za salatu, dodajte kim pa promiješajte. Salatu ostavite na hladnom.
- Zadnjih 10-ak minuta pečenja, sklonite gornji dio folije pa premažite rebra i vratite u pećnicu još 10 minuta. Narežite i poslužite uz osvježavajuću coleslaw salatu i puno ubrusa za ljepljive prste ;)