S jajetom ili bez jaja, u boji ili obična, na krpice, rezance, lazanje ili linguine – tjestenina je uvijek voljna i podatna ljubavnica koja mi daje da vladam bez da gubi imalo vlastite moći. Sprave poput multipraktika (za miksanje) i aparata za rezance (za valjanje i rezanje) pomažu i ubrzavaju – ali ne mijenjaju proces suštinski. Istina je da se sve može i bez pomagala, a ako se odlučite za malu porciju – dovoljnu za obrok jednog ili dvoje ljudi, bez posebnih pomagala će možda biti i najlakše. Kad isprobate praviti tjesteninu i svidi vam se kupite si pomagala da se usrećite i umnožite prilike u kojima se častite njome. Kad se potpuno zaljubite kupite si i stalak za sušenje – da i kasnije možete uživati u njoj.
Osnovni recept uključuje brašno i vodu, sol nije obavezna, ali zaokružiti će prirodni okus brašna na ugodan način. Kasnije ionako kuhate tjesteninu u slanoj vodi i dodajete je začinjenim umacima i dodacima. Tijesto mora biti vrlo tvrdo (tek snažno pritisnuto spajati se u kuglu tijesta), mora odmarati pola sata (ili do preko noći) da bi brašno bilo propisno hidrirano, i razvaljati tijesto ne znači samo stanjiti ga, već ga učiniti podatnim i snažnim. Odmori, razvaljaj, nareži i skuhaj – potpuno svježa tjestenina kuha se jednu minutu, a sušena treba nekoliko minuta – ovisi od odabranog brašna i isušenosti, a i o vašem ukusu za tvrdoću tjestenine.
Pojedinačne porcije tjestenine mogu se kratko (dan-dva) držati u hladnjaku u zatvorenoj posudi ili vrećici, a široki rezanci mogu se skuhati i zamrznuti u porcijama pa dodati ravno u vruću juhu ili umak. Plahte tijesta (za lazanje) mogu se iskrojiti u veličini koja vam najbolje odgovara i ja si često napravim minijaturne za pojedinačne porcije jer obožavam male pekače koje mogu ravno iz pećnice donijeti na stol. Ima nešto tako šik u toj mini porciji hrskave korice i kremaste nutrine (mmmljac!).
Za današnju prigodu napravila sam je bez jaja, zelenu i u obliku širokih rezanaca. Koristeći oštro brašno umjesto glatkog dobije se čvrsta, sjajna tjestenina koja pruža otpor prekuhavanju i divne je teksture i kad provede nekoliko sati umočena u umak u vašoj zdjelici za ručak koju nosite na posao.
Potrebno za prikazanu količinu (meni bude 4 porcije):
Boja:
- 10 g ulja
- 20 g zelenih dijelova blitve
- 30 g vode – izmiksati
- 200 g oštrog brašna
- prstohvat (1-2 g) soli
- oko 55 g vode
Postupak:
- U blenderu (ili u čaši štapnim mikserom) usitnite lišće blitve (ili špinata) sa uljem i malo vode.
- Odmjerite 60 ml vode u vrč ili šalicu iz koje možete pomalo dodavati.
- U zdjelicu odmjerite brašno, dodajte prstohvat soli, pomiješajte vilicom da se brašno prozrači u u sredinu uspite boju koju ste smiksali.
- Miješajte da se brašno namoči bojom, a zatim malo po malo dodajte ostatak vode – ovisno o vašem brašnu možda će vam trebati kapljicu više ili manje.
- Dobiveno tijesto treba biti vrlo tvrdo, tek na prisilu se veže u kompaktnu kuglu, tu i tamo komadić-pobunjenik otpadne – no gurnite ga natrag u masu.
- Stavite tijesto u zatvorenu vrećicu (onakve koje imaju plastični “ciferšlus” da se mogu potpuno zatvoriti) ili omotajte folijom da ne ulazi zrak i ostavite na sobnoj temperaturi da odmara pola sata.
- Ako se dogodi da i nakon sat-dva ne možete krenuti oblikovati tjesteninu prebacite je u hladnjak do upotrebe.
- Tjesteninu razvaljajte nekoliko puta i presavinite pa ponovo razvaljajte sve dok tekstura ne bude fina i glatka.
- Ako imate aparat za rezance propuštajte komad tijesta po dva puta na svakoj veličini od najdeblje (presavinite i ponovo propustite) do željene debljine (moj stroj kreće od debljine 7 i ne idem dalje od debljine 2 – jedan je idealna za jušne rezance).
- Razvaljanu tjesteninu izrežite – bilo nožem ili propuštanjem kroz nastavak za rezanje.
- Kuhajte odmah ili sušite.
Ja sam za ovu priliku tjesteninu sušila preko noći i zatim skuhala (3 minute) i dodala u umak od svinjetine i povrća pa ponijela na posao. Bila je glatka, čvrsta pod zubima i predivnog punog (ali ne i blitvastog) okusa. Zelena bolja je vrlo živahna i privlačna oku, no istovremeno je i potpuno prirodna.
Od ovakve tjestenine često spravljam lazanje koje su pravi praznik za oko i nepce, prava porcija i pol slasti za isprobati – pa isprobajte! I uživajte!
U slast!
Derzu Fanistori s guštom pratite na njenom blogu Porcija i pol!