Kolumne 27. veljače 2014.

Turski punjeni kruh

turski naslovna.jpg
gastro postao gastro.24sata.hr
Turska nije samo raj za one koji vole slatko pa se utapaju u slasnim baklavama, kadaifu, halvama i ostalim divotama, već je raj i za sve one koji vole pekarske delicije.

Turska je zemlja raznih tipova peciva i kruha, od onog beskvasnog i tankog pečenog na užarenim pločama pa sve do onog mekanog i prozračnog s finom hrskavom koricom, ali i onog poznatog pod nazivom "simit" ili "gevrek", točnije kruha ili peciva pečenog u formi koluta i posipanog sezamom.

Nerijetko se u Turskoj može naći kruh punjen raznim nadjevima. Najpoznatiji takav kruh je, zasigurno, nešto što u Turskoj zovu "gözleme". Radi se o tankom tijestu koje se često puni nadjevom od sira i špinata, raznog drugog povrća, samog sira ili pak mesnim nadjevima i peče na užarenoj ploči ili dobro zagrijanoj tavi. Često je u restoranima moguće sjediti na klupicama ili za stolovima dok pored vas žene valjaju "gözleme" te ih peku pred vašim očima.

Drugi najpoznatiji zalogaj je "pide", dolazi u formi čamčića i pomalo podsjeća na izduženu pizzu. Puni se nadjevima od sira, mesa ili povrća i može ga se naći i kupiti na svakom uglu. Zato vam i ja, u skladu sa svim gore napisanim, danas donosim recept za jedan punjeni, slojeviti turski kruh. Možemo reći da se radi o jednoj verziji bureka, ali s dizanim tijestom. O jednoj mojoj inačici svih tih turskih punjenih kruhova u jednom. Ja sam za svoj kruh izabrala dva nadjeva, a vi možete puniti ili samo jednim, ili s više njih. Izrada je jednostavna, ali traži malo više vremena i prostora. Sad kad sam vam dala ključne smjernice, krenimo na recept.

Za tijesto će vam trebati:

600 gr glatkog brašna
20 gr svježeg kvasca (+ žličica šećera + žličica brašna i malo toplog mlijeka za dizanje kvasca)
100 ml mlijeka
350 ml mlake vode
2 žličice soli
+ maslinovo ulje ili otopljeni maslac za premazivanje tijesta

Za nadjeve trebate:

1 poriluk i 100 g pancete (ili slanine, ili šunke) – Nadjev 1
250 gr skute ili svježeg sira, 400 gr sjeckanog špinata (obarenog), malo soli i jedan režanj češnjaka – Nadjev 2


Priprema:
1. Od brašna, dignutog kvasca i tekućine umijesite glatko tijesto. Tijesto će biti podatno i ljepljivo. Prebacite ga na dobro pobrašnjenu površinu i mijesite dok ne dobijete tijesto koje se ne lijepi, ali opet pripazite da ga ne umijesite pretvrdo. Mora biti fino podatno na dodir, ali se nikako ne smije lijepiti za ruke. 2. Kad ste umijesili tijesto, napravite štrucu i prerežite je tako da dobijete 3 približno jednaka komada tijesta. Lagano formirajte loptice (ako se lijepi pomognite si brašnom) te ih pokrijte krpom i pustite da se odmaraju, a vi za to vrijeme pripremite nadjeve.
3. Za nadjev broj 1 narežite poriluk na kolutiće, a pancetu na manje kockice ili listiće. U tavi zagrijte žlicu-dvije maslinova ulja i na njemu popržite poriluk. Poriluku dodajte pancetu i sve skupa pirjajte jedno 5 minuta, odnosno dok panceta fino zamiriše i dobije lijepu boju te postane hrskava. Po potrebi malo posolite i pustite da se nadjev ohladi.
4. Za nadjev broj 2 u zdjeli pomiješajte skutu ili svježi sir s obarenim i na sitnije sjeckanim špinatom. Posolite i dodajte protisnuti ili na sitno sjecakani režanj češnjaka. Posolite.
5. Vratite se tijestu i to tako da prvo razvaljate jedan komad tijesta (lopticu) te ga rastanjite što je tanje moguće (na pravokutnik veličine otprilike 40x30 cm), premažite ga ili otopljenim maslacem ili maslinovim uljem i na njega stavite nadjev broj 1 (panceta i poriluk). Na isti način razvaljajte i drugi komad tijesta, stavite ga preko prvog komada na koji ste stavili nadjev broj 1 te i taj komad tijesta premažite masnoćom i na njega stavite nadjev broj 2 (špinat i sir) i to tako da ga u tankom sloju razmažete preko cijelog komada tijesta. Na kraju razvaljate i razvucite i posljednji komad tijesta te ga položite preko nadjeva od špinata i sira. Premažite masnoćom.
6. Sad tako posložene slojeve tijesta preklopite i to tako da prvo preklopite jednu trećinu tijesta prema unutra (prvo dužu stranu), onda preko nje drugu trećinu tijesta. Dobit ćete komad širine 20 cm, dužine 40 cm. Sada preklopite jednu krajnju trećinu te odmah zatim i drugu krajnju trećinu (kao pismo) i dobit ćete jedan pravokutnik.
7. U posudu u kojoj ćete peći (može okrugla, može pravokutna) stavite papir za pečenje te smjestite tijesto. Oštrim nožem zarežite tijesto prvo na četvrtine, a onda još svaku četvrtinu na polovine. Dobit ćete osam trokuta. Premažite svaku osminu tijesta umućenim jajem te svaki trokut posipajte sezamom, crnim kimom, makom ili vama omiljenim sjemenkama. Ostavite da se tijesto diže dok se zagrije pećnica.
8. Pećnicu zagrijte na 180 stupnjeva te kruh pecite jedno 35-40 minuta, odnosno dok ne poprimi lijepu zlatnu boju. Tijekom pečenja će se sve više listati slojevi i ako kruh pečete u okrugloj posudi, dobit ćete lijepu formu cvijeta. 9. Kad je kruh pečen, pustite ga da se ohladi jedno 15 minuta i služite ga uz jogurt ili neki fini sirni namaz. Ili ga jedite bez ičega. Savršen je onako mirisan, aromatičan i topao – pravi turski punjeni kruh!
 

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.