Velike prehrambene kompanije sve odlučnije okreću leđa umjetnim bojilima – i to bi uskoro moglo promijeniti izgled (ali navodno ne i okus!) tvojih omiljenih grickalica, keksa i slatkiša. A kao jestive boje nisu štetne za naše zdravlje... Da se zapitamo što smo do sada jeli!
Posebno je taj trend prisutan u SAD-u gdje to čini, primjerice, Kraft Heinz, poznat po kultnim proizvodima poput Kool-Aida, Jell-O-a i pjenastih Jet-Puffed marshmallowa. Ovaj food brend najavio je, naime, da će do kraja 2027. iz svih svojih proizvoda na američkom tržištu izbaciti bojila na bazi nafte.
Kool-Aid sokovi puni su umjetnih bojila
Koji su veliki proizvođači već krenuli uklanjati umjetne boje iz hrane?
“Još 2016. uklonili smo umjetne boje, konzervanse i arome iz Kraft Mac & Cheesea. A naš Heinz kečap nikad ih nije ni sadržavao", izjavio je Pedro Navio, predsjednik Kraft Heinza za Sjevernu Ameriku.
I dok su neki proizvodi već "čisti", Jell-O, Kool-Aid, Crystal Light i Jet-Puffed još uvijek sadrže takozvana FD&C bojila – ali ne zadugo.
Uklanjanje umjetnih bojila iz hrane naputak je američkog Ministarstva zdravstva koje je postavilo za cilj da se postepeno izbace svi umjetni aditivi, uključujući i bojila, iz sustava prehrambene industrije.
Kraft Heinz nije jedini. Sve više velikih proizvođača tiho prilagođava recepte, prateći rastuću potražnju za čišćim, prirodnijim sastojcima. Nestlé USA tako planira do sredine 2026. ukloniti sva sintetska bojila iz svojih proizvoda, uključujući Smarties, KitKat, Lean Cuisine, Nesquik, Nespresso i Häagen-Dazs.
“Kako se prehrambene navike potrošača mijenjaju, mijenjamo se i mi”, poručio je Marty Thompson, direktor Nestléa USA.
Uključili su se i drugi veliki proizvođači kao što su J.M. Smucker i General Mills.
Šareni bombončići odsad će biti manje šareni
Jesu li umjetna bojila u hrani zaista opasna?
Umjetna bojila koriste se kako bi hrana bila vizualno privlačnija, no ne utječu na okus. Dakle, tvoji omiljeni keksi, pahuljice ili bomboni i dalje će imati onaj poznati okus – samo u možda nešto blažim nijansama.
Prema Američkoj agenciji za hranu i lijekove (FDA), umjetna bojila su sigurna u malim količinama. No neka istraživanja sugeriraju da bi mogla imati potencijalne rizike.
Primjerice, jedno istraživanje iz 2012. povezalo je crveno bojilo broj 3 s razvojem tumora kod laboratorijskih životinja, dok su druga istraživanja pokazala da neka bojila mogu povećati hiperaktivnost kod djece, osobito onih s ADHD-om.
No znanstveni konsenzus još nije postignut - većina stručnjaka naglašava kako učinci ovise o dozama, a FDA i dalje potvrđuje sigurnost bojila u propisanim količinama.
“Većina djece nema nikakve nuspojave od boja u hrani, no postoji manji broj djece koja su osjetljivija", navodi FDA na svojim stranicama.