Ljubitelji sushija doći će na svoje ako posjete zanimljivu izložbu u Zagrebu, no na žalost, izloške neće moći pojesti, ali će se moći educirati o svom omiljenom jelu i to ne samo na izložbi već i na popratnim sushi radionicama.
Naime, Etnografski muzej Zagreb u suradnji s Veleposlanstvom Japana, ugostio je putujuću izložbu japanske fundacije I Love Sushi. Izložba se može razgledati do 13. listopada.
Sushi na popisu nematerijalne baštine
Godine 2013. UNESCO je upisao washoku ‒ japansku kuhinju ‒ na popis nematerijalne kulturne baštine, a sushi je arhetipski primjer. Sushi je profinjena i zdrava hrana koja privlačno izgleda i ima dobar okus te je postala poznata diljem svijeta.
U Japanu se sushi počeo pripremati prije više od 1000 godina, a potječe iz jugoistočne Azije ili južne Kine. Od tada se sushi mnogo promijenio, a vrsta koja je većini ljudi danas poznata je nigiri sushi, koji se pojavio prije otprilike 200 godina u Edu, današnjemu glavnome japanskome gradu Tokiju.
Uz izložbi - i radionice izrade sushija
Svrha je izložbe pružiti detaljan vizualni vodič o privlačnosti sushija i podučiti kako je Japan prihvatio sushi u njegovu izvornom obliku, kako ga je preoblikovao da bi odgovarao prirodnom okružju, kulturi i načinu života pojedinih područja.
U izložbi će uživati i oni kojima je sushi manje poznat, a zanimljiva će biti i strastvenim ljubiteljima tog ukusnog i zdravog, dobro promišljenog jela bogate tradicije kojem popularnost neprestano raste u svijetu.
Tijekom trajanja izložbe održat će se radionice pripreme sushija. Izložba je ostvarena u suradnji Etnografskoga muzeja s Veleposlanstvom Japana u Republici Hrvatskoj. Kustos izložbe je Matija Dronjić.