Možda vam se čini da je njoke lako napraviti, međutim, to je samo privid. Kod njoka mnogo stvari može poći krivo pa često izgube oblik tijekom kuhanja, zalijepe se, budu tvrdi i u okusu im se previše osjeti brašno. Pripazite na ovih nekoliko koraka u pripremi i njoki će biti savršeni.
Ključno je odabrati prave krumpire
Za njoke je potrebno koristiti krumpir s visokim udjelom škroba i nikako ne mladi krumpir. Procjenu udjela škroba u krumpiru možemo obaviti jednostavnim prerezivanjem krumpira. „Škrobasti“ krumpir će kod rezanja stvarati bijeli film na nožu te će se lijepiti za nož. S druge strane, „vodenasti“ krumpir je suh kod rezanja i ne lijepi se za nož. Škrob nam je bitan kod pripremanja njoka iz razloga što će pire od krumpira sadržavati manje vode pa će biti potrebno dodavati manje brašna. Što se dodaje manja količina brašna, to će njoki biti ukusniji.
Kuhane krumpire je potrebno dobro osušiti
Krumpire otprilike jednake veličine s korom stavljamo u lonac s hladnom vodom i kuhamo dok ne budu mekani odnosno dok vilica ne klizne kroz njih. Kada su kuhani krumpire je potrebno gnječiti zajedno s korom da izađe višak vode, a potom ih treba oguliti.
Zamijesiti tijesto dok su krumpiri topli
Njoki se mogu pripremiti i od ohlađenog krumpira međutim, činjenica je da škrob na višim temperaturama stvara gel koji zapravo pomaže da se njoki prilikom kuhanja ne raspadaju.
Na pult se istrese potrebna količina brašna koja je otprilike 120 g na količinu od 0,5 kg krumpira izvaganog zajedno s korom. Na brašno se doda protisnuti krumpir, pola dobro umućenog jaja i sol. Tijesto treba zamijesiti brzo i ne mijesiti dugo kako ne bi postalo gumeno. Ponekad je potrebno dodati još brašna, no ne više od 150 g na 0,5 kg krumpira. Ako je tijesto i dalje ljepljivo, može se dodati žličica škrobnog brašna. Da bi dobili lijepi oblik, tijesto se usko razvalja i nareže na komadiće od 2 cm. Svaki komadić se s prerezane strane pritisne o zupce vilice tako da s jedne strane ostane rupa od palca, a s druge strane karakteristični nabori.
Pustiti ih da se „odmore“
Dvadeset do trideset minuta stajanja dovoljno je da se površina njoka lagano prosuši kako bi tijekom kuhanja sačuvali svoj oblik. Ako se odmah kuhaju, mogli bi se zalijepiti, no ako čekate dulje od 30 minuta tada može doći do stvaranja čvrste kore i velike razlike između kore i mekane unutrašnjosti.
Kuhanje i zamrzavanje
Njoki se kuhaju u velikom loncu bez miješanja, a kuhani su kada isplivaju na površinu. Pazite da ne pretrpate lonac. Ako ih ne želite odmah kuhati, možete ih i zamrznuti. U tom slučaju ih rasporedite na ravnu površinu bez dodirivanja i tako stavite u zamrzivač. Tek kad se stisnu ih možete preseliti u vrećicu za zamrzavanje.
Isprobajte savršena jela s njokima:
Zapečeni njoki u umaku od rajčica
Slasni zeleni njoki s umakom pesto
Njoki od ricotte u umaku sa slaninom