Kupovna pasirana rajčica dostupna nam je tijekom cijele godine, povoljna je i praktična, no jednostavno je ne možeš usporediti s domaćom, koju napraviš kod kuće, po mogućnosti od domaćih rajčica iz tvoga, maminog ili bakinog vrta. Ma, nećemo se lagati - bilo koja domaća rajčica, pa i ona s tržnice, je sasvim OK.
Odličan domaći recept
Imamo odličan domaći recept koji će u boci uhvatiti i sačuvati sve okuse i mirise ljeta koje inače pronalazimo u svježim rajčicama. Bitno je da su rajčice savršeno zrele, domaće i time i pune okusa. Imamo super savjete kako napraviti najbolju domaću pasiranu rajčicu - primijeni ih i imat ćeš najukusniju zimnicu ikad!
Pasiranu rajčicu najbolje je pripremati u kolovozu kad je na tržnicama i po vrtovima dostupno obilje finih domaćih rajčica, a kasnije pasiranu rajčicu možeš koristiti za brojna jela - od juhe, lazanja, raznih umaka za tjesteninu, pizza, punjenih paprika... I ne brini, samo slijedi navedene korake i napravit ćeš savršenu domaću pasiranu rajčicu!
1. Odabir rajčica
Prvi i vrlo vjerojatno najvažniji korak jest odabir kvalitetne rajčice. Trebaju ti savršeno zrele, ali čvrste rajčice pa tako odstrani sve mekane rajčice ili dijelove koji su mekani.
Rajčice često znaju imati tamne mrlje i to je u redu, samo te mrlje prije kuhanja domaće pasirane rajčice treba ukloniti oštrim nožem i ostatak rajčice upotrijebiti za izradu passate.
2. Priprema rajčica
Nakon što ih probereš, rajčice dobro operi u hladnoj vodi. Prije toga ukloni sve peteljke i listove.
Nakon što opereš rajčice, makni s njih kožu, prereži ih napola i ukloni sjemenke, jer zbog sjemenki pasirana rajčica može postati gorka, te imati zrnatu teksturu. To se može odlično napraviti uz pomoć pasirke, no u nastavku teksta pravit ćemo se da je nemaš pa ćemo detaljno objasniti kako to obaviti ručno.
3. Blanširanje rajčica i uklanjanje kože
Rajčice ubaci u vrelu vodu i pusti ih da stoje 2-3 minute. Potom ih prebaci u zdjelu s ledenom vodom u koju možeš dodati i leda, kako bi se rajčice što brže ohladile. Nožićem oguli kožu s rajčica.
4. Uklanjanje sjemenki iz rajčica
Oguljene rajčice prereži napola i iz njih žličicom izvadi sjemenke. Te sjemenke možeš staviti u zdjelicu ili čašu s vodom na nekoliko dana kako bi lagano krenule fermentirati, potom ih isprati i osušiti i iduće godine iskoristiti kao sjeme za svoju domaću rajčicu.
5. Kuhanje rajčica
Rajčice možeš još malo usitniti te ubaciti u lonac i uliti vode toliko koliko je potrebno da prekrije rajčice. Pusti da zavrije i kipi oko 10 minuta. Ugasi vatru i pusti da se rajčica i voda potpuno ohlade.
6. Blendanje/pasiranje rajčica
Postoji nekoliko načina da odradiš ovaj korak. Možeš koristiti blender ii multipraktik, ovisno o tome kakvu konzistenciju želiš postići.
Ako želiš potpuno glatku teksturu, koristi blender, a ako više voliš rustikalnije umake najbolje je rajčicu usitniti rukama. Jednostavno zasuči rukave, dobro operi ruke i kreni gnječiti rajčice. Ako imaš djecu uključi ih u ovaj korak, jer klinci obično uživaju u gnječenju rajčice.
7. Skladištenje pasirane rajčice
Idealno bi bilo pasiranu rajčicu čuvati u dobro poklopljenim staklenkama, bez dotoka zraka. Kako to najbolje napraviti? Prvo trebaš sterilizirane staklenke napuniti pasiranom rajčicom uz pomoć šeflje, otprilike 2.5 cm ispod ruba staklenke.
Dobre će biti bilo koje staklenke, a one duguljaste od kupovne pasirane rajčice bit će savršene. Nakon što ih napuniš, dobro zavrni poklopac i stavi ih u lonac pun vruće vode te između njih stavi nekoliko kuhinjskih krpa kako se boce ne bi porazbijale. Dolij još vode da prekrije poklopljene boce.
Pusti da voda zakipi, smanji varu i pusti da lagano ključa oko 30 minuta. Tako će se u bocama napraviti vakuum koji će spriječiti razvoj bakterija, a time i kvarenje pasirane rajčice.
Ako imaš dovoljno mjesta u zamrzivaču, ovaj korak možeš preskočiti te svoju domaću pasiranu rajčicu jednostavno staviti u vrećice i - zamrznuti. Dugo će trajati, uvijek će ti biti dostupna, a i preskočit ćeš najkompliciraniji korak u pripremi domaće pasirane rajčice.